Zdravotní benefity i rizika by měly zajímat každého, nejen těhotné ženy

Káva patří i u nás k velmi oblíbeným nápojům. Je typická pro odpolední setkání, pracovní meetingy, ale i pro jakoukoliv situaci, kdy potřebujeme trochu povzbudit. Káva lidem chutná, ale jak je to s jejími vlivy na zdraví? Je možné si ji dopřávat bez obav nebo existují určitá rizika? A co pití kávy během těhotenství? To vše jsou otázky, na které je dobré znát odpověď.

Co káva obsahuje?

Pokud se bavíme o chemickém složení kávy, pak je základem kofein, kyselina kávová, chinová, chlorogenová, dále polysacharidy, proteiny, tuky a vosky, ale i minerální látky. Díky tomuto složení působí káva povzbudivě, po fyzické i psychické stránce. Pomáhá například lidem, kteří trpí srdeční slabostí, nízkým tlakem a migrénami.

Může i škodit?

Určitě platí, že všeho moc škodí, a káva není žádnou výjimkou. Dlouhodobé nadměrné pití kávy může způsobit neklid, nervozitu, podrážděnost nebo nespavost. Při nadměrném množství vypité kávy se samozřejmě mohou objevit nepříjemné stavy, ale jisté je, že k otravě by došlo při vypití 100–200 šálků, což je nepředstavitelné množství. Pokud ji tedy budete pít s rozumem a s ohledem na denní dobu, pak vám nic nehrozí.

Káva v těhotenství a při kojení

Klíčové je nepřekračovat v těhotenství doporučenou dávku kofeinu, která je asi 200 mg denně. To se však netýká jen kávy, ale také kolových nápojů nebo kakaa a hořké čokolády. Pokud si toto uhlídáte, není třeba se kávy bát. Přibližně dva šálky kávy denně by měly být zcela v pořádku. Větší množství kofeinu však může dítěti ublížit, a proto je třeba brát tato doporučení zcela vážně.

Jak kávu pít?

Na přípravě tolik nezáleží, ale spíše se zaměřte na to, jak správně skladovat kávu. Měla by být vždy uchovávána v suchu a neměla by být vystavena příliš nízkým ani vysokým teplotám. Ideální je proto tmavá skříňka a vakuová dóza, který zabrání přístupu vzduchu. Tak si káva zachová ty nejlepší vlastnosti.