Nirvana, Britney, The Offspring, Vanilla Ice… Nepřekonatelná hudba devadesátek. Pamatujete?

Nedávno na jednom českém rádiu, které hraje převážně hudbu 90. let 20. století vypravoval moderátor: „Mám kamaráda dýdžeje, kterého si pozvali, aby hrál na oslavě prvních narozenin jejich syna. DJ přišel s plnou výbavou oblíbené dětské taneční muziky a ptá se na zahájenou: ´Tak co mám hrát? Asi nějakou dětskou hopsací klasiku pro mrňata, co?´ A rodiče oslavence zcela vážně odpověděli: ´Nene, hrajte devadesátky, on je miluje!´

Magazín Insider před pár lety zveřejnil seznam 50 ikonických skladeb z 90. let, které si „pamatuje každé dítě z devadesátek“. Od začínající kariéry umělců jako Mariah Carey a Britney Spears až po ikonický hlas Whitney Houston byly 90. roky plné tanečních hitů a mocných balad. 

Zde je pouze omezený výběr z oněch 50 skladeb. Přejeme hezký návrat v hudebním čase.

„I Will Always Love You“ — Whitney Houston (1992)

Whitney Houston. Fotka od David Mark z Pixabay

Cover písně Dolly Parton nazpívala Whitney Houston pro film „Bodyguard“ v roce 1992. Byl to také její filmový debut. Tato píseň se rychle stala obrovským hitem. Číslem 1 byla nepřetržitě 14 po sobě jdoucích týdnů  a vyhrála dvě ceny Grammy, včetně nahrávky roku. 

„Livin‘ La Vida Loca“ — Ricky Martin

Tento hit se objevil na Martinově debutovém album v angličtině.  Vyhrál mužského umělce roku na Billboard Music Awards a píseň byla č. 1 po dobu pěti týdnů.

„Smells Like Teen Spirit“ — Nirvana

Fotka od panos.sakalakis z Pexels

Tato rocková hymna byla pro mladou generaci revoluční písní a byla největším hitem Nirvany a dosáhla čísla 6 v hitparádách. Píseň je dodnes ikonická.  

„(Everything I Do) I Do It For You“ — Bryan Adams

Tato píseň o lásce se objevila nejen na Adamsově vlastním albu, ale také na soundtracku k písni „Robin Hood: Král zbojníků“ z roku 1991. Billboard ji ocenil jako singl roku a strávil sedm týdnů na 1. příčce.

„Ice Ice Baby“ — Vanilla Ice

S basovou linkou skladby „Under Pressure“ od skupiny Queen a Davida Bowieho je „Ice Ice Baby“ rozpoznatelné od prvního tónu.

„Always Be My Baby“ — Mariah Carey

Mariah Carey. Fotka od David Mark z Pixabay

Tato chytlavá balada měla optimistické tempo, aby přiměla lidi tančit, a Carey zde předvedla neuvěřitelně vysoké tóny. Song byl číslem 1 po dva týdny. Přestože byla Carey byla nominována na šest cen Grammy za album, na kterém se tato píseň objevila, neproměnila je.

„…Baby One More Time“ — Britney Spears

Vosková figurína Britney Spears. Fotka od Meromex z Pixabay

Debutový singl byl hitparádovým úspěchem. Popová píseň se stala jednou z nejlepších popových písní všech dob a hudební video založené na katolické škole je stejně ikonické. Píseň dokonce přihrála Spears její první nominaci na Grammy.

„Gangsta’s Paradise“ — Coolio feat. L.V.

Cooliův hit byl uveden na soundtracku k filmu Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer a byl songem č.1 po dobu tří týdnů. Píseň získala Grammy za nejlepší rapové sólové vystoupení a časopis Billboard ji označil za singl roku.

„Why Don’t You Get a Job?“ — The Offspring

Sing měl v sobě perfektní množství vzteku a zábavný rytmus, což podle některých lidí zní sakra podobně jako The Beatles „Ob-La-Di, Ob-La-Da . “

„What is Love?“ — Haddaway

„Truly Madly Deeply“ — Savage Garden

„Man! I Feel Like a Woman! — Shania Twain

„Everybody (Backstreet’s Back)“ — Backstreet Boys

„Mambo No. 5“ — Lou Bega

„Barbie Girl“ — Aqua

„Wannabe“ — Spice Girls

„Un-Break My Heart“ — Toni Braxton

„Wonderwall“ — Oasis

A mnoho dalších úžasných skladeb.

Zdroj: www.businessinsider.com. Náhledová fotografie: Getty images