Zvládnete test z matematiky pro páťáky?

Milovali jste na základní škole matiku? Vzpomeňte si na dobu, kdy jste usedali do školních lavic, a pojďte si a námi vyzkoušet, zda jsou vaše znalosti stále vynikající. Jdeme na to.

Rozcvička

Než začneme, dáme si jednoduchou rozcvičku. Najděte mezi čísly to, které je násobkem čísla 12. Na výběr máte tato čísla: 76, 66, 46, 8, 28, 72. Odpověděli jste bez zaváhání, že se jedná o číslo 72? Výborně. Jdeme dál!

Dělení

Nyní vás prověříme, jak jste na tom se znalostmi z oblasti dělení. Které z čísel 30, 34, 28, a 25 vám dá při dělení sedmi zbytek 4? Zřejmě tušíte správně, že číslo 28 to nebude. Správná odpověď je 25.

Matematika pro všední život

Představte si, že budete potřebovat pokrýt dlažbou podlahu o délce 6 metrů a šířce 3 metry. Jednotlivé dlaždice mají tvar čtverce a jejich strana měří 30 centimetrů. Kolik dlaždic budete celkově potřebovat? Na výběr máte možnosti: 150, 200, 250, 300, 350.

Už víte, jaká odpověď je správná? Samozřejmě správně počítáte, pokud jste zvolili číslo 200.

Tuhle tabulku už má dávno každý páťák v malíku. 
Fotka od Kate Stejskal z Pixabay.
Tuhle tabulku už má dávno každý páťák v malíku.
Fotka od Kate Stejskal z Pixabay.

Zlomky

Divíte se, že už v páté třídě se probírají zlomky? Možná se vám následující úloha i přes počáteční zděšení přesto bude zdát velmi jednoduchá. Ostatně, přesvědčte se sami.

Představte si, že děti dostaly pizzu. Tu jim jejich teta rozdělila na 12 dílů. Jeden z nich snědla Vanesa, Vojtěch snědl 3 a Václav 4. My se vás ptáme jaká část z pizzy zbyla. Samozřejmě opět nabízíme možnosti: 1/12, 2/12, 3/12, 4/12.

Dokázali jste si s úkolem pro páťáka hravě poradit? V tom případě jistě víte, že správná je poslední z možností.

Jak jste si vedli? Bylo pro vás plnění těchto jednoduchých úkolů úplná hračka? Gratulujeme, stáváte se hrdým žákem a postupujete do šesté třídy.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Gettyimages