Tipy na dovolenou v září: Skrytý evropský klenot, zlaté pláže, druhý nejhlubší kaňon světa a tajemné místo Djokovičovy lásky

Je levnější než Chorvatsko a jste zde za 85 minut: Skrytý evropský klenot nabízí zlaté pláže a neobjevenou přírodu. Z Vídně doletíte do hlavního města za něco málo přes 500 Kč!

V našem posledním tipu na dovolenou jsme vám představili Albánii Tipy na dovolenou v září: V podceňovaném evropském ráji jste za 110 minut, stačí vám pár eur a máte klid. Není však ani zdaleka jediným místem v Evropě, které stále nabízí neobjevené lokality, nádherné pláže, přírodu a je finančně dostupnější než slavnější letní destinace.

Dnes si představíme další takový klenot, o kterém se mluví také jako o „skrytém“ či „neobjeveném“. Je jím Černá Hora. I když se turismus v Černé Hoře v posledních letech naplno rozvíjí, jak uvádí web Interez, stále není pro mnohé rekreanty prvním místem na jejich seznamu vysněných destinací, kam se chtějí podívat. Může to být ale chyba a tady je několik důvodů, proč.

Neobjevená místa

Černá Hora sousedí s Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Kosovem, Albánií a na krátkém severozápadním úseku i s oblíbeným Chorvatskem. Stále nabízí místa, která nejsou přeplněná davy turistů, dává tip web Admiral. Samozřejmě, pokud se vydáte do nejznámějších lokalit, kterými jsou Podgorica, Kotor nebo Budva, tak tam to neplatí. Ale stále zde najdete pomyslný „neobjevený“ kus ráje a města s autentickou atmosférou.

Kotor, italsky Cattaro, je město a přístav v jihozápadní části Černé Hory. Rozkládá se na samém konci boky Kotorské, hlubokého zálivu na pobřeží Jaderského moře, na úpatí horského masivu Lovćen. Fotka od Alexandr Bormotin z Unsplash

Všude historie

Podle webu Culture Trip Černá Hora nabízí řadu možností nejen pro milovníky přírody, ale také pro lidi, kteří zbožňují historii a památky. Například historie města Kotor sahá až do roku 168 před naším letopočtem a může se pochlubit architektonickými unikáty, mezi něž patří například i hrad San Giovanni. Pokud se k němu rozhodnete vydat, připravte se na 1350 schodů, které musíte zdolat, Ale výhled, který se vám naskytne, bude stát za to, píše Culture Trip.

Levnější než ČR, Chorvatsko i Itálie

Kalkulačka webu Numbeo uvádí, že v Černé Hoře zaplatíte za tříchodový oběd pro dva v restauraci střední třídy v průměru 27 eur, zatímco v Chorvatsku v přepočtu necelých 40 eur a v Itálii až 60 eur. Chléb koupíte v Černé Hoře za 0,65 centů, zatímco v Chorvatsku za necelé euro a v Itálii za 1,60 eura.

Životní náklady v Černé Hoře jsou v průměru o 21 % nižší než v České republice a nájemné je nižší o 33 %. Zatímco v Chorvatsku vyšší o 7 % a v Itálii až o 40 %. Pro Čechy jde tedy nepochybně o finančně dostupnější destinaci.

Za pár korun a 85 minut

Letecky se do hlavního města Černé Hory Podgorica dostanete nejlépe s nízkonákladovým dopravcem Wizz Air za pár eur například z Vídně, Budapešti nebo i Krakova. Přímý let z Vídně sem trvá jen 1 hodinu a 25 minut a stojí něco málo přes 500 korun!

Do Černé Hory se lze dostat pohodlně i autem, což vám zabere jeden celý den. Další z možností je udělat si zastávku například v Chorvatsku či v Bosně a Hercegovině a rozdělit si cestu na dvě části. Mimo jiné tak místo jedné poznáte rovnou dvě země.

Černohorské zlaté písky

Web Culture Trip nazývá Černou Horu „skrytým klenotem Evropy“ a důvodů je hned několik. Jedním z nich jsou nádherné pláže se zlatým pískem a horskými scenériemi v pozadí. Mezi nejkrásnější patří Sveti Stefan, který ale nabízí také luxusní hotely. Pokud se chcete takovému místu vyhnout a naopak hledáte něco klidnějšího, zamiřte si to raději na pláž Plavi Horizonti .

Rozmanitá horstva

Černohorský kaňon Tara (u obce Ograđenica) – druhý nejhlubší kaňon na světě, hned po slavném Grand Canyonu. Fotka od Ilse z Unsplash

Kromě historických měst a pláží jsou pro Černou Horu typické hory. Pokud patříte mezi milovníky turistiky či prostě rádi trávíte čas v přírodě, v této zemi si přijdete na své. Webová stránka Undiscovered Montenegro popisuje rozmanitost, kterou Černá Hora nabízí. Najdete zde vše od zasněžených vrcholů, přes vysokohorské pastviny až po ledovcová jezera.

Celkem se zde nachází až 48 vrcholů přesahujících dva tisíce metrů a přes kaňon Tara zase vede jedna z nejdelších lanovek v Evropě. Zajímavostí je, že zmiňovaný kaňon je druhým nejhlubším na naší planetě. Překonal ho pouze Grand Canyon v USA.

Zářijový ideál

Počasí v Černé Hoře je během září více než příjemné a vybízí k různým druhům aktivit. Průměrné teploty vzduchu dostávají až ke krásným 27 stupňům, teplota vody se pohybuje okolo 24 stupňů, takže naprostý ideál.

Djokovičova láska

Stále hledáte informaci, která by souvisela se srbským tenistou Djokovičem? Manželka slavného sportovce Jelena před dvěma lety sdílela na svém twitterovém účtu toto:

„Tady se maminka s tatínkem vzali, když byl Stefan ještě v maminčině bříšku. A tenhle ostrov se jmenuje Svatý Stefan.“

A teď už jste zase o něco chytřejší, prvorozený syn Djokovičových se jmenuje Stefan.

Sveti Stefan je malá vesnička nedaleko Budvy v Černé Hoře, která leží na mysu spojeném s pevninou jen úzkou písečnou lavicí. Letovisko bývalo v minulosti nevýrazná rybářská vesnička, dnes se zde nachází jeden z nejluxusnějších hotelů v zemi pro náročnější klientelu.

Zdroje: https://theculturetrip.com, www.admiral.com, https://undiscoveredmontenegro.com, www.numbeo.cz. Náhledová fotografie: Сергей Петров z Pixabay: Sveti Stefan je malá vesnička nedaleko Budvy v Černé Hoře, která leží na mysu spojeném s pevninou jen úzkou písečnou lavicí. Letovisko bývalo v minulosti nevýrazná rybářská vesnička, dnes se zde nachází jeden z nejluxusnějších hotelů v zemi pro náročnější klientelu.