Máte rádi alternativní mléka? Přehled těch nejpopulárnějších

Doba pokročila a dnes už bezlaktózové mléko nevyhledávají pouze osoby na laktózu intolerantní. Bezlaktózové mléko se stalo běžným doplňkem k alternativnímu stravování. Takže ať už nemůžete kravské mléko pít kvůli alergii, jste veganem/vegankou nebo vám jednoduše nechutná, dnes vám přinášíme seznam alternativ vhodných pro každou příležitost.

Sójové mléko

Sójové mléko, jak už název napovídá, je vyrobeno ze sójových bobů. Jedná se o celosvětově nejznámější alternativu klasického mléka. Na internetu najdete spousty receptů se sójovým mlékem. Pokud v drogerii (nebo ve zdravé výživě) narazíte místo sójového mléka na sójový nápoj, neděste se, je to jedno a to samé, pouze některé předpisy nedovolují uvádět jako název „mléko“, protože sójové mléko nemá s pravým mlékem de facto nic společného. Jak už jsem zmínila, je velmi dostupné a dá se dnes už poměrně jednoduše sehnat. V Česku jej, krom zdravých výživ, prodává i jedna známá síť drogerií, která mimo jiné nabízí i jiné druhy alternativních mléčných nápojů, např. mléko kokosové či mandlové.

Kokosové mléko

Kokosové mléko se vyrábí z namleté dužiny kokosového ořechu. Narozdíl od sójového mléka, má to kokosové vodovější konzistenci a hodí se spíše jako osvěžující letní nápoj. A pokud do něj navíc přidáte plátek manga, jeho chuť nemá chybu a vy si rázem vytvoříte tropický ráj přímo u vás doma. Tradiční využití má v thajské kuchyni speciálně pro přípravu proslulých pikantních polévek. U nás je poměrně běžně dostupné, ale jeho cena se pohybuje okolo šedesáti korun.

Fotka od Lisa Redfern z Pixabay 

Mandlové, lískové a kešu mléko

Sama jsem jednu dobu nemohla pít klasické mléko a mou variantou čísla jedna se stala mléka ořechová. Přesto, že jsem z počátku nebyla přílišným fandou oříšků, latte s mandlovým mlékem si občas dám dodnes. Jejich výhodou je snadná dostupnost. V České republice se řadí v mnoha ohledech na první místo, a to také díky tomu, že jejich domácí výrobu zvládne každý.

Fotka od Rezky Patriya z Pixabay 

Mléko z konopných semínek

Mléko z konopných semínek uvádím spíše jako zajímavost než něco, co by se dalo konzumovat denně. Vyrábí se z technického konopí, které neobsahuje THC, takže nemějte obavy. Pravdou však je, že u nás je to celkem nedostupné zboží. Pokud byste i přesto měli zájem ho ochutnat, zkuste se podívat na nějakém eshopu.

Rýžové mléko

Poslední dnešní alternativou je mléko rýžové, které je konzistencí velmi podobné mléku kokosovému. Díky specifickému procesu výroby je velmi nasládlé a hodí se např. pro přípravu cukroví. V porovnání s kravským mlékem obsahuje více přírodního cukru. Ze všech alternativních mlék je to rýžové nejvhodnější pro alergiky a osoby na laktózu intolerantní.

Tip z redakce aneb jak si jej vyrobit doma?

A na závěr jeden tip z redakce. Pokud jste alergičtí nebo jste se rozhodli přestat pít kravské mléko, jistě víte, že to není levná záležitost. Přináším vám tip, jak si vyrobit mandlové mléko doma. Namočte mandle na několik hodin do vody (nejlépe přes noc), následně je rozmixujte s 3–4 hrnky vody v mixéru a sceďte přes plátno. Je to velmi jednoduché a chutné domácí mléko je na světě. Obdobný postup můžete uplatnit i u jiných druhů ořechů. Dobrou chuť. 

Zdroj: healthline.com, tasteofhome.com, Náhledový obrázek: Ylanite Koppens z Pexels