Petrželka je všestranná bylinka. Jak ji nahradit, když v kuchyni chybí?

Dvě odrůdy petržele mají ploché listy a kadeřavé listy. Navíc je k dostání čerstvá nebo sušená.

Pokud však nemáte po ruce petržel, možná vás napadne, zda nějaká náhražka nenabízí podobnou chuť nebo vzhled.

Estragon

Estragon je základní bylinkou francouzské kuchyně. Používá se spolu s petrželkou, pažitkou a kerblíkem k výrobě francouzské bylinné směsi „fines herbes“.

Bylina může pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.

I když má trochu jinou chuť než petržel, lze jí v malém množství nahradit petržel jako ozdobu nebo při vaření. Stejně jako petržel doplňuje mnoho chutí.

Oregano

Oregano má silnou pikantní chuť.

Může být použité jako náhrada petrželky jako ozdoba nebo čerstvá nebo sušená při vaření, i když byste měli použít méně oregana než petržel, protože má mnohem silnější chuť.

Pažitka

Pažitka chutná velmi podobně jako cibule a česnek a připomíná malé snítky zelené cibule. Má jasně zelenou barvu.

Čerstvou nebo sušenou pažitku lze použít jako náhražku petržele do všech druhů jídel, protože má chuť, která se dobře hodí k mnoha druhům potravin.

Rukola

Rukola není bylinka, ale salát. Je však mírně hořký, díky čemuž je chutnou náhražkou petržele. Dá se použít i jako jedlá ozdoba.

Rukola má větší listy než většina bylinek, takže ji bude potřeba pro kulinářské účely nasekat nadrobno. Také byste měli použít jen malé množství jako náhradu za petržel kvůli její hořkosti.

Koriandr

Koriandr je bylina se silnou příchutí, která se běžně používá v mexickém a thajském jídle. Vypadá podobně jako čerstvá plochá petržel, takže je vynikající volbou na ozdobu.

Celerové listy

Listy celeru jsou překvapivou náhražkou petržele, ale vzhledem jsou podobné listové petrželce, což z nich dělá vynikající ozdobu.

Listy celeru však mají extrémně jemnou chuť a při vaření nemusí být dobrou náhražkou petržele.

Stejně jako u řapíkatho celeru, obsahují listy většinou vodu a velmi málo kalorií.

Mrkvová nať

Mrkvová nať je další nečekanou náhražkou petržele jako ozdoby. I když ji někteří dlouho považovali za nepoživatelnou, její konzumace je naprosto bezpečná a má určité zdravotní přínosy.

Stejně jako mrkev, i nať obsahuje značné množství vitamínu C, silného antioxidantu, který může pomoci posílit váš imunitní systém.

zdroj: healthline.com, spiceography.com, Titulní fotografie: Pixabay.com/Buntysmum