Pozoruhodný adrenalinový sport Slackline: Jeden krok vedle, a je konec. Troufli byste si?

Milujete výšky, nebo se vám třesou nohy již na čtvrté příčce žebříku? Slackline je zábavou, kde musíte dokázat přemoci svůj strach. Ostatně, nic jiného vám ani nezbývá.

Moderní provazochodec

Když se řekne provazochodec, většina z nás si představí artistu v cirkusovém šapitó. Slackline má sice své kořeny v historickém provazochodectví, ale o pobavení publika rozhodně nejde. Neprocházíte se ani v šapitó, ani na náměstí, kde se sešly hloučky lidí, aby vás obdivovali. Místo toho si natáhnete lajnu třeba mezi stromy v lese, kde vás nebude rušit nikdo jiný, než nevěřícně zírající veverka.

Že by zkrácení dlouhé chvíle

Sport jako takový vznikl v Americe, kdy si v okolí Yosemit místní lezci krátili volnou chvíli tím, že si natáhli řetěz na parkovišti. Od té doby se sport vyvinul ve velice sofistikovanou zábavu. Ano, pokud trpíte závratěmi, zřejmě to nebude pro vás to pravé ořechové.

Highline vás zavede do skalních masivů

Slackline pak má několik variant. Můžete mít lano nízko nad zemí a dělat na něm triky. Nebo si dáte highline. V tomto případě si lajny natáhnete vysoko nad zemi, třeba je upevníte za skalní masivy. Pod lajnu si pro jistotu ještě upevníte horolezecké lano, kdyby se lajna vyvlékla. K tomu si dáte sedák a karabinu. A můžete vyrazit!

Rekord, který bere dech

Ptáte se, jaký je aktuální světový rekord ve slackline? Ještě do nedávna to bylo něco přes 200 metrů. To se ale změnilo v roce 2017, kdy Samuel Volery ušel lajnu, která měřila 1210 metrů. Video z jeho tureckého přechodu je zde:

Pokud se něco nepodaří a šlápnete vedle, ve většině případů už se vám na lajnu vylézt nepodaří a musíte vše absolvovat znovu. Na lajně v případě delšího přechodu také spíte, zavěšeni na sedáku nebo ve speciálním stanu. Troufli byste si také?

Zdroj: https://slackline.us/. Náhledová fotografie: GettyImages