Houbaření dnes: Vyfoť houbu a aplikace už sama rozpozná, jestli bude smaženice k večeři

V roce 2017 vstoupila na trh mobilních aplikací česká aplikace, která částečně nahradí klasický atlas hub. Přímo v terénu dokáže z fotografie rozpoznat, o jaký druh houby se jedná. Rozhodně ale tvůrci nedoporučují se spoléhat na ni na sto procent, v případně nejistoty je vždy lepší se poradit se zkušeným mykologem.

„Aplikace na houby“ (pod tímto konkrétním jménem ji najdete v obchodu Google Play) obsahuje atlas s reprezentativním výběrem 212 význačných druhů hub s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi, jak tehdy zveřejnil server idnes.cz. Dále je zde sofistikovaný klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků. Největší specialitou aplikace je ale experimentální funkce pro optické rozpoznávání hub.

Jak na to?

Uživatel kamerou zabere houbu a aplikace pomocí předtrénované neuronové sítě hádá, o jaký druh houby by mohlo jít. Toto rozpoznávání přitom běží v offline režimu přímo na vašem telefonu, takže jej můžete používat i v hlubokých lesích, kam lidská noha zřídka kdy vkročí a kde mobilní operátoři někdy nabízejí mizerné pokrytí internetem.

„Je třeba zdůraznit, že na výsledky rozpoznávání rozhodně nelze stoprocentně spoléhat – je to jen zajímavá a užitečná pomůcka,“ upozorňuje jeden z tvůrců aplikace Vojtěch Kučera.

Něco za něco – zabírá místo

Aplikace má trošku nevýhodu v tom, že je docela objemná. „Je to tím, že je k dispozici off-line, takže obsahuje spoustu obrázků hub, ale hlavně proto, že systém neuronového učení je přímo v aplikaci. Po rozbalení v telefonu zabere zhruba 100 MB paměti,“ vysvětluje Kučera.

Systém učení ale v budoucnu bude dávat možnost, že se po větším rozšíření podle dalších a dalších nafocených vzorků bude stále zlepšovat procento pravděpodobnosti shody při nafocení konkrétní houby.

Český autor, apka zdarma

Na tvorbě Aplikace na houby se podílel početný tým autorů, včetně renomovaného mykologa Martina Kříže. Aplikace je zdarma (s možností dobrovolného příspěvku). Zatím je k dispozici na platformě Android, a to v českém a anglickém jazyce. Autoři nyní po vydání aplikace čekají, zda se aplikace rozšíří, a zda bude mít cenu snažit se dále ji zlepšovat.

„Nemáme ambice rozpoznávat konkrétní druhy křemenáčů od sebe, liší se jen drobnými nuancemi. Aplikace je spíš pro laiky. Tato množina dobře pokrývá nejčastěji vyskytující se houby pro střední Evropu. Nebudeme přidávat další, bylo by to na úkor přesnosti. Pro většinu houbařů je tato množina dostatečná,“ vysvětluje Kučera.

Zlepšováky

Na letošní sezónu bylo v plánu zdokonalit rozpoznávací mechanismus, který aktuálně funguje jako video preview. Uživatel tedy nemusí nic fotit, jakmile čočka foťáku zachytí houbu, začne se rámeček na displeji zelenat a algoritmus už loví v databázi vhodné kandidáty. Jako další novinku zvažují přidat originální recepty s houbami.

Aktuální ohlasy po 4 letech

Poslední hodnocení aplikace v obchodě Google Play jsou většinou nadmíru pozitivní, takže i po letech od představení aplikace ji houbaři využívají a jsou s ní spokojeni.

Uživatel Filip M.:

„Naprostá pecka, a již jsem i podpořil a nechal si apku rozšířit. Měl bych i jednu otázku, která zajímá nejen mě. Chystáte se přidat do atlasu i vzácné houby, i ty, které jsou na červeném seznamu například některé druhy hřibů? Některé chybí, rád bych podpořil.“

Fotka od google.play

Uživatel Googlu:

„Velice dobré a užitečné. Mnohokrát děkuji za perfektní vynaloženou práci. Edit: stále perfektní, i letos mnohokrát pomohla. Díky! Každému houbaři mohu doporučit, mí přátelé už apku mají. Ještě jednou děkuji!“

Uživatel Jiří T.:

„Houby znám, ale občas se vyskytnou druhy, které nesbírám, ale rád se o nich něco dozvím. Toto je perfektní aplikace pro úplné laiky.“

Uživatel Petr A.:

„S aplikací jsem spokojen, pomohla mi rozšířit si znalosti o houbách, které jsem vždy nechával v lese a nyní je sbírám.“

I pár negativních hodnocení se najde:

Uživatel Bohuslav Č.:

„Tři fotky jedné houby a pokaždé jiný výsledek.“

Uživatel Peter K.:

„Po dlouhé době aplikace, která dostála svému jménu názvu, protože je opravdu na houby. Nejenže většinu hub nerozpozná, a když jo, tak ne hned, ale navíc velmi ráda padá.“

Zdroj: https://play.google.com. Náhledová fotografie: Vocom