Klíč k aktivnějšímu a delšímu životu? Nedopusťte úpadek ducha ani těla: Co lze změnit tady a teď a co v budoucnu

Každý z nás může žít aktivní, zdravý a pohodový život. Jaký je klíč? Podle serveru Reader´s Digest jich je ve skutečnosti mnoho, my vybíráme nejzajímavější. 

Klíč 1: Jezte méně kalorií, ale více potravin

Shození pár kil navíc může pomoci předcházet nemocem a dokonce zpomalit proces stárnutí. Když byli vědci v oblasti výživy přizváni povečeřet po celém světě, objevili tajemství, které uspokojí bříško, a dostane se mu dobrého zdraví.

Výsledek

Méně kalorií, více zdravých antioxidantů a delší, šťastnější, aktivnější a nezávislejší život.

Jak? 

Omezení kalorií není snadné. Musíte jíst o 25 až 40 procent méně než obvykle. Takže pokud obvykle konzumujete 1 800 kalorií denně, museli byste klesnout na nejméně 1 350. 

Klíč 2: Použijte cvičení jako vakcínu proti stárnutí

Cvičení pomáhá dosáhnout lepší kvality života. Není žádným tajemstvím, že fyzická aktivita vyrýsuje svaly, spaluje kalorie a vašemu životu dává radostný náboj. Nedávno však vědci odkryli nový, bonusový přínos: Cvičení působí jako silná vakcína proti procesu stárnutí.

Jak? 

Cvičení s nízkou intenzitou je nejlepším způsobem ochrany srdce a tepen. Nemusíte ani běhat. Jen chůze rychlým tempem se promítá do velkých přínosů pro zdraví. Věnujte pohybu 30 minut denně a zahrňte do něj jak odporový trénink, tak aerobní cvičení.

Odporové cvičení je jakékoli cvičení, které způsobí, že vaše svaly pracují proti vnějšímu odporu. Cílem je zvýšení síly, nabrání svalů, zpevnění těla, zvětšení či snížení hmotnosti a / nebo získání vytrvalosti. Aerobní cvičení je takové, které nás přinutí zhluboka dýchat, zapojit do pohybu velké skupiny svalů, při pravidelném tempu a trvá déle než 15 minut. Při takovém cvičení spalujeme nejvíce kalorií a hubneme.

Cyklistika je koníčkem v každém věku. Fotka od  pasja1000 z Pixabay 

Klíč 3: Obraťte svou mysl pozitivním směrem

Podle Reader´s Digest tím, že změníte svou mysl produktivním způsobem, můžete snížit riziko duševního úpadku. A nepotřebujete k tomu nepotřebné počítačové programy nebo komplikované mozkové hry. Během pitev 137 lidí s Alzheimerovou chorobou si vědci uvědomili, že projevy nemoci na mozku jsou mnohem mírnější, než by měly být. Mozky pacientů vážily více a měly více neuronů než obvykle, což naznačuje, že pacienti měli „rezervu kognitivních funkcí“. Co je ale zajímavější? Zdá se, že lidé, kteří používají mozek častěji (například v práci), mají tyto zásoby šetřící mozek větší. 

Klíč 4: Moderní technologie

Pro nás ještě neexistuje žádná kouzelná pilulka, ale naše vnoučata možná budou moci žít mnohem déle, díky těmto high-tech prodloužení životnosti:

(Ne)umělé  implantáty

Stále více dostupné umělé části těla, od kolen k mozkovým implantátům. Vědci používají dospělé kmenové buňky, aby nahradili stárnoucí tkáň, takže byste mohli posílit slabý imunitní systém, srdeční sval po srdečním infarktu nebo se dokonce zbavit ochrnutí.

Nano-léčba

Drobné přístroje by mohly jít dovnitř našich těl a opravit nebo odstranit krevní sraženiny a poškozené nebo prekancerózní buňky.

Lepší DNA

Naše chromozomy jsou zakončeny telomerami (jako plastová čepička na tkaničce). Pokaždé, když se buňka rozdělí, její chromozomy také, a telomera se zkrátí. Když se zkrátí příliš, buňka zemře nebo se stane náchylnou k onemocnění. Odpovědí na delší život pak může být právě prodloužení telomer.

Zdroj: www.rd.com. Náhledová fotografie: RUN 4 FFWPU z Pexels