Aby nám dovolená udělala radost, měla by být dobře naplánována, tvrdí vědci. Ukazuje se, že dlouhé dovolené na poslední chvíli nejsou tou nejlepší volbou. Zjistěte, jak dlouho by vaše dovolená měla trvat, a proč je lepší nenechávat na poslední chvíli plány na volné dny.
Doktor Frédéric Saldmann, francouzský kardiolog a odborník na výživu, světově uznávaný propagátor zdravotní prevence a autor knižního bestselleru „Převezmi kontrolu nad svým zdravím“ nás nabádá, abychom při plánování dovolené dodržovali pravidlo 8-1-5. Říká nám, kdy je nejlepší plánovat dovolenou, jak dlouho by měla dovolená trvat a jak dlouho z ní máme užitek. Vše je podpořeno vědeckými výpočty, napsal polský web Polki.pl na základě francouzského serveru Femme Actuelle.
„8“: Naplánujte si dovolenou 8 týdnů předem
Podle knihy dr. Saldmanna může být dovolená na poslední chvíli ekonomickým řešením, ale také další odborníci tvrdí, že není dobrým nápadem vzhledem k naší pohodě. Němečtí vědci dokazují, že největší radost zažíváme po dobu 8 týdnů před plánovanou dovolenou. Čekání na den odjezdu, vědomí blížícího se termínu odpočinku a zvoleného místa, postupně zvyšují hladinu štěstí a dávkují vylučování endorfinů. Nizozemští vědci průzkumem nálad více než 1500 dospělých Holanďanů zjistili, že nás baví především plánování a čekání na dovolenou. Dokonce víc než samotná dovolená.
„1“: Na odpočinek stačí týden dovolené
Podle dr. Saldmann nizozemští odborníci zastávají názor, že pro zlepšení pohody je nejúčinnější týdenní dovolená. Jejím prodloužením nebudeme šťastnější, odpočatější ani více regenerovaní.
Podobné výsledky pozorování zveřejnili finští vědci, kteří uvádějí, že dovolená delší než osm dní nepřináší žádné další výhody. Ta nezvyšuje míru spokojenosti. Právě osmý den dovolené dosáhli rekreanti účastnící se studie maximální spokojenosti díky volným dnům. Krátké výlety, např. víkendové, přitom nejsou dostatečně dlouhé na to, aby se tělo dobře zregenerovalo.
Další studie zjistila, že naše IQ během třítýdenní dovolené klesne o 20 bodů. Delší dovolená také často zeštíhluje peněženku a možná i zvětšuje stres, když jsme odsouzeni trávit čas ve společnosti, od které bychom si rádi odpočinuli.
„5“: Po dobu 5 týdnů si užíváte výhod dovolené
Dnem návratu do práce prázdninová pohoda naštěstí nekončí. Další zjištění odborníků naznačují, že až pět týdnů po návratu z dovolené pociťujeme její příznivé účinky na zdraví. Podle dr. Saldmanna je perfektně naplánovaná dovolená ta, kterou si užijeme již dva měsíce předem, poté dovolenkový týden a po dobu dalších pěti týdnů budeme pociťovat její blahodárný vliv. Volné dny je dobré rozdělit na více kratších „prázdnin“, než si je jednou ročně vybrat na jednu dlouhou dovolenou.
Zdroj: www.polki.pl, www.femmeactuelle.fr. Náhledová fotografie: lifeforstock z Freepik