Mořská řasa dokáže odkyselovat oceán a zachytávat oxid uhličitý. Uvádí se, že plocha vhodná pro jejich pěstování, může být až šestkrát větší než je plocha Austrálie.
Návrat k řasám
Před více než 45 000 lety, na břehu dnešní Tasmánie, místní lidé zachytili velký kus hustých, tmavě hnědých mořských řas. Jejich nepropustná tkáň a pružnost dovedly tehdejší obyvatele Tasmánie ke skvělé myšlence: Vyrobit z nich nádobu na vodu.
Dnes se lidé k řasám opět obracejí. Nádoby na vodu již mají, trápí je však mnohem palčivější problém. Klimatická krize. Winberg, mořský ekolog na univerzitě ve Wollongongu, strávil desítky let studiem mořských řas. Věří, že rychlý růst mořských řas a jejich schopnost absorbovat obrovské množství oxidu uhličitého mohou pomoci v boji proti změně klimatu.
Ročně zachytí emise státu New York
Celosvětově se předpokládá, že mořské řasy každoročně zachytí téměř 200 milionů tun CO2 – stejně jako roční emise státu New York. „Pokud bychom využili infrastrukturu, kterou máme v oceánu, a vytvořili ostrovy z mořských řas, ve skutečnosti bychom odstranili mnoho problémů se změnou klimatu, které dnes máme,“ říká Winberg.
První farma otevřena
Využití potenciálu mořských řas jako klimatického řešení vedlo k otevření první australské komerční farmy na mořské řasy v Austrálii. Na své farmě v Novém Jižním Walesu vyrábí Winberg výtažky z mořských řas, které se používají v potravinářství, kosmetice a farmacii. Pokud dojde k rozšíření chovu mořských řas, mohly by řasy podle Winberga nahradit plastové obaly a běžná krmiva pro zvířata, jako je kukuřice.
„Mořské řasy jsou platformou příležitostí v oblasti udržitelnosti, výživy a inovací,“ říká.
Řasa roste velmi rychle
Velká hnědá řasa, která se vyskytuje ve studených pobřežních mořských vodách po celém světě, roste pozoruhodně rychle – až 61 cm denně – a nevyžaduje hnojivo ani plevel. Stejně jako rostliny na souši, i řasy využívají fotosyntézu k absorpci CO2 a pěstování biomasy. Emily Pidgeon, senior ředitel strategických mořských iniciativ v Conservation International, tvrdí, že pobřežní mořské systémy dokáží absorbovat uhlík rychlostí až 50krát vyšší než lesy na souši.
Uvádí se, že čtyřicet osm milionů km2 světových oceánů je vhodných pro pěstování mořských řas. To je oblast zhruba šestkrát větší než Austrálie!
Zdroj: https://www.bbc.com/. Náhledová fotografie: Getty Images