Darja Saltyková prý své mladé služebné stahovala z kůže, polévala je vařící vodou a jedné z nich, která byla těhotná, dokonce dupala na břicho. Mladé dívky, které se pro ni rozhodly pracovat, se z jejího sídla nevrátily živé.
V noci se po okolí rozléhal křik a práskání bičem, které bylo jakousi obchodní značkou této krvavé hraběnky. V šestadvaceti letech nečekaně ovdověla a samota se zřejmě podepsala na její psychice. Její krutost byla přirovnávána k krutosti maďarské hraběnky Alžběty Báthoryové, protože i ona podle ATI zneužívala svého postavení k mrzačení a vraždění slabých.
Zajímavé je, že Saltyková nebyla lidmi vnímána jako zrůda, než nastoupila na trůn. Narodila se v roce 1730 a údajně byla mimořádně zbožná, provdala se za Gleba Saltykova, kapitána císařské gardy. Její manžel zemřel v roce 1755, když jí bylo pouhých 26 let, a mladé vdově zůstaly rozsáhlé pozemky, významné postavení a 600 poddaných. Stejně jako Bathory se Saltyková vyžívala v mučení mladých dívek, některým bylo pouhých 12 let.
Tyto dívky věrně sloužily svým pánům a dělaly pro ně vše. S její šílenou krvežíznivostí se tak museli vypořádat i poddaní. Saltyková si libovala v násilí a používala nejen různé metody, ale i zbraně. Své oběti polévala vařící vodou, tloukla dívky poleny nebo je házela ze schodů i za ty nejmenší prohřešky. Jednou byl na její panství přivolán kněz, aby dal poslední pomazání těhotné ženě na pokraji smrti. Saltyková jí totiž šlápla na břicho a žena zemřela.
V roce 1762 Saltykové krvavá vláda konečně skončila. Jeden z jejích sluhů se obrátil na Kateřinu a přiznal se, že Saltyková zabila jeho tři manželky. Kateřina Veliká chtěla masám dokázat, že jí na lidech záleží, ale zároveň si nechtěla znepřátelit vládnoucí vrstvu. K dvouletému vyšetřování, během něhož byl Saltykov držen v cele moskevského kláštera, bylo předvoláno několik svědků.
O jejích praktikách vypovídaly stovky rolníků a Saltyková byla následně obviněna z ubití asi 138 nevolníků k smrti. Hrozilo jí vyhoštění na Sibiř. Nakonec byla krvelačná hraběnka shledána vinnou z vraždy „pouhých“ 38 lidí a odsouzena k doživotnímu pobytu v izolaci. Trestu smrti unikla jen díky tomu, že Rusko v roce 1754 postavilo tento trest mimo zákon. Darja Saltyková zemřela v roce 1801 po více než 30 letech v temné cele, kde údajně zešílela. Dá se říci, že smrt pro ni byla vykoupením.
zdroj: Allthatinteresting.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/François-Hubert Drouais – Public Domain