Co se bude dít s šaty a klobouky královny Alžběty II.? Přísně tajné jako vždy

Mladá generace v britské královské rodině, zejména princezna Kate, je pověstná tím, že se dokáže obléknout mnohokrát do stejného oblečení, často dokonce do stejných kombinací. Jak to ale bylo se samotným Jejím Veličenstvem? Bohužel už musíme mluvit v minulém čase – britská královna dnes zemřela.

Připomeňme si, jak jsme o královském stylu oblékání a „tajné recyklaci“ oblečení psali na začátku léta: Podle webu Viva! se Kate nebojí „odhalení“, protože se snaží ukázat, že konzum, zejména týkající se módního průmyslu, má škodlivý vliv na životní prostředí. Královna k tomu má však jiný přístup. Je velmi vzácné ji vidět dvakrát ve stejných šatech. To se výjimečně stává u klobouků, ale většinou je „vynese“ také pouze jednou. Otázkou tedy je, co s nimi udělá. Vyhazuje, prodává, skladuje? Na to odpověděl Brian Hoey ve své knize Not In Front of the Corgis: Secrets of Life Behind the Royal Curtains (volně přeloženo Ne před (psíky) corgiky: Tajemství života za královskými závěsy)

Královská barevnost oblečení a klobouků je bezbřehá. Zdroj: www.twitter.com

Co dělá královna s oblečením?

Královna Alžběta je známá svými barevnými stylizacemi. Obvykle nosí jednobarevné oblečení, klobouky a boty ve stejné barvě. A protože se na veřejnosti ukazuje velmi často a nerada je znovu viděna v tom samém, „zaprášeného“ oblečení má opravdu hodně. Dalo by se předpokládat, že královské paláce a zámky mají tolik místností, že není problém s uskladněním stovek či dokonce tisíců šatů, obleků a doplňků.

Přenechat, ale inkognito

Zdá se však, že si je královna nechce nechat všechny pro sebe. Jak prozrazuje životopisec Alžběty II. Brian Hoey, když ji už některé kousky hodně nudí, dává je lidem, kteří je mohou sami nosit nebo je dokonce i prodat. Platí pro ně však přísná pravidla. Při prodeji doslova: „Nesmíte prozradit žádné informace o předchozím majiteli věci. Všechny štítky a další důkazy, které mohou naznačovat, že je měla královna na sobě, musí být odstraněny, aby nikdo nemohl vystopovat jejich původ,“ vysvětluje Hoey ve své knize.

Bez klobouku a rukaviček královnu téměř nespatříte. Zdroj: www.twtter.com

Klobouky

U klobouků je to trochu jiné. Královna je má velmi ráda a jen zřídka se jich zbavuje. Nejčastěji je uchovává ve speciálních krabicích a někdy si je po letech znovu nasadí. A má jich opravdu obrovské množství, protože podle všeho objednává minimálně 40 až 50 nových modelů ročně. Stejně tak je to s kabelkami. Podle všeho by šatník Alžběty II. by mohl být rájem pro mnoho fanoušků módy! 

Pozn.: Článek v původním znění vyšel v červnu letošního roku.

Zdroj: https://viva.pl. Náhledová fotografie: Richard Surman z Unsplash: Platinové jubileum královny Alžběty II. na trůnu 1952 – 2022.