Rychlý a zdravý oběd do 30 minut? Přinášíme vám 3 tipy

Špagety

Pokud toužíte po opravdu rychlém a chutném obědě, pusťte se do přípravy špaget. Důležité jen je, abyste měli vždy balení špaget doma po ruce. Zvolit můžete špagety klasické, celozrnné i bezlepkové. Připravit si je můžete s klasikou v podobě rajčatové omáčky či s omáčkou boloňskou. Na přípravu rychlé rajčatové omáčky vám postačí olivový olej, česnek, rajčata z konzervy, sůl, pepř, čerstvé bylinky a parmazán. Z těchto několika ingrediencí máte jídlo hotové za pár minut. S přípravou boloňské je to o něco složitější, ale do půl hodiny ji také stihnete. Potřebovat na ni budete:

  • 1 lžíci olivového oleje
  • cibulku
  • 2 stroužky česneku
  • 250 g mletého masa
  • sůl a čerstvý pepř
  • italské bylinky
  • 100 ml červeného vína
  • 2 konzervy krájených rajčat
  • parmazán
  • špagety

Na olivovém oleji si osmahněte nadrobno nasekanou cibulku, poté přidejte pokrájené stroužky česneku. Přidejte mleté maso, které rozdělíte vidličkou, osolte, opepřete a nechte zatáhnout. Poté zalijte maso vínem, nechte trochu odvařit a nakonec přidejte krájená rajčata. Směs nechte provařit a mírně zhoustnout. Nakonec přidejte italské bylinky. Servírujte s parmezánem.

Plněné tortilly

Nikdy nic nezkazíte nic tím, budete-li mít doma po ruce balení klasických pšeničných či celozrnných tortill. Tortilla je vlastně pšeničná placka, může být i kukuřičná, která se plní zeleninou, masovou směsí a dalšími ingrediencemi. Vy si tak můžete připravit plněné tortilly, tzv. burrito, které si naplníte vším, co máte rádi. Zvolit můžete zeleninovou verzi se salátem, rajčaty, majonézou, kukuřicí, avokádem a semínky či přidat kousky kuřecího masa. Připravit si můžete také směs z fazolí, rajčat, kukuřice a mletého masa a připravit si tortillu masovou. Skvělé je, že si můžete tento pokrm přesně přizpůsobit podle vlastních chutí a tomu, co objevíte v kuchyni. Základem by však měla být vždy složka bílkovinná (maso, fazole, cizrna, tuňák), zeleninová a chybět by neměl ani dresink.

Kuskus s kuřecím masem

Zázrakem na poli rychlé přípravy pokrmů je především kuskus. Kuskus se totiž při přípravě nemusí vařit, stačí jej zalít vroucí vodou, přiklopit a za pár minut je hotový. Poté jej můžete smíchat s množstvím různorodých ingrediencí, přičemž může posloužit jako hlavní chod, nebo jej můžete podávat jako přílohu. Kuskus se zalívá vodou v poměru 1:2, tedy na 1 díl kuskusu náleží 2 díly vody. Přidat k němu rovnou můžete také sůl a pepř. Po zalití kuskus promíchejte vidličkou a nechte jej asi 10 minut odstát. Mezitím si můžete připravit ingredience, které budete do kuskusu přidávat. Zvolit můžete sušená rajčata, olivy, tuňáka, čerstvá rajčata, semínka, cizrnu, kousky kuřecího masa, osmaženého tofu atd. V tomto směru se kreativitě meze opravdu nekladou. Kuskus je navíc zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů B a E, ale také vápníku, fosforu a železa.

zdroj: eatingwell.com, nhs.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Mammiya