Zdravé, výživné potraviny do spíže. Bez čeho se v kuchyni neobejdete?

K tomu, abyste dokázali uvařit chutné, zdravé a nutričně plnohodnotné jídlo, potřebujete vybavit svou spíž těmi správnými potravinami. Spousta čerstvých potravin však rychle podléhá zkáze a je nutné je spotřebovat během několika dnů od zakoupení. Které suroviny by tedy rozhodně neměly chybět ani ve vaší kuchyni, abyste dokázali vykouzlit něco, co zaručeně zažene hlad a uspokojí vaše chuťové pohárky? Sestavili jsme pro vás krátký seznam těch jednoznačně nejdůležitějších!

Luštěniny

Fazole, čočka, hrách, sója nebo cizrna patří mezi základní potraviny, které vás překvapí nejen svými zdravotními benefity (jsou bohaté na vlákninu, hořčík, vitamíny skupiny B a železo), ale zároveň také schopností dobře nasytit žaludek. Luštěniny (ať už v suchém stavu nebo konzervované) můžete při pokojové teplotě skladovat i několik let. Takové chili con carne nebo krémová cizrnová polévka s rajčaty dokáže skvěle zahřát za bouřlivého letního počasí nebo při nadcházejících podzimních deštích!

Obiloviny

Do obilovin se kromě pšenice, žita a ječmene řadí také oves, bulgur, rýže, kukuřice nebo jáhly. Mezi takzvané psedoobiloviny patří i quinoa, amarant a pohanka. Obiloviny byste měli vybírat celozrnné, s vysokým obsahem vlákniny, která je důležitá pro správné fungování střev.  V suchém stavu a při správném skladování vydrží obiloviny obvykle minimálně několik měsíců až rok. Za horkého letního počasí jsou skvělým zdrojem energie v zeleninovém salátu nebo jako příloha ke grilovaným pokrmům.

Mražené ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina vydrží i při správném způsobu skladování obvykle jen několik dnů. Abyste měli porci vitaminů stále při ruce, měli byste se dobře zásobit! Navíc nemusíte mít strach, že by mražené ovoce a zelenina obsahovaly méně tělu prospěšných látek. Několik dnů stará „čerstvá“ zelenina neobsahuje zdaleka tolik vitaminů a minerálů jako zelenina právě vytažená z mrazáku!

Fermentované potraviny

Zkvašené neboli fermentované potraviny jako kysané zelí, okurky, čalamáda, nebo u nás stále populárnější kimchi jsou výborným zpestřením běžného jídla. Dodají mu na pikantnosti a jsou skvělou alternativou ovocných kompotů, které bývají plné přidaného cukru a umělých sladidel. Dejte však pozor na produkty, které prošly pasterizací! Díky tepelnému opracování ztrácí totiž potraviny většinu svých zdravotních benefitů. Nepasterizované kvašené potraviny mohou zlepšovat trávení, mírnit záněty a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Co to zkusit doma?

Z výše jmenovaných surovin by se už jistě dalo poskládat chutné a výživově vydatné jídlo. Bez čeho dalšího se ale v kuchyni ještě neobejdete? Určitě by neměla chybět cibule, česnek, sušené bylinky a koření bez přídavku soli a v neposlední řadě zdravé tuky, vhodné pro tepelnou úpravu (např. kokosový olej). Fantazii se meze nekladou!

Zdroj: healthline.com / Náhledová fotografie: freepik