Zvolit odrážedlo nebo kolo s přídavnými kolečky? Pro menší děti je volba jasná

Jakmile se vaše dítě začne samostatně pohybovat, je jasné, že už jej neudržíte spořádaně sedět. Mnohdy je pro vás i pro všechny okolo snadnější, pokud se může pohybovat na kole nebo odrážedle, které jej bude bavit daleko víc a také se tím výrazně zrychlí přesuny z místa na místo. Proč raději zvolit odrážedla než klasické kolo s přídavnými kolečky? Je prokázané, že dítěti pomáhají odrážedla lépe se učit rovnováze a správněji pochopit techniku pohybu na kole.

Překoná strach

Díky odrážedlům se děti snadněji učí držet rovnováhu a věřit ve své schopnosti. Pak už se lépe přizpůsobí běžnému kolu a po přidání pedálů budou přesně vědět, jak kolo správně a bezpečně ovládat.

Pohyb v terénu

Zatímco odrážedlo je vhodné do každého terénu, přídavná kolečka rozhodně nelze využít kdekoliv.  Šikmé plochy jsou pro přídavná kolečka velký problém a velmi podobně je na tom také jakýkoliv měkký nebo bahnitý terén.

Hmotnost vozidla

Váha je docela důležitým parametrem, protože realitou prostě je, že odrážedlo velkou část času nesete na rukách. Stejně i pro dítě je nicméně zásadní, aby dokázalo své vozidlo snadno nadzvednout, když chce projít přes obrubník nebo jinou překážku. Pokud bude mít klasické kolo ještě s kolečky navíc, jen stěží to dovede.

Brzdění

Odrážedlo motivuje děti zvládat balanc. Jelikož je dítě neustále na nohou, daleko lépe také zvládne brždění i všechny potřebné manévry. Brzdění nohama je pro děti ta nejpřirozenější a nejintuitivnější věc. V případě kola už malý jezdec musí zvládat brždění pedály nebo rukou, což je jistě lepší až pro starší děti. Pořiďte dětská kola až ve chvíli, kdy si budete jisti, že je na to vaše dítě připraveno.

Výška sedadla

Výška sedadla je samozřejmě zcela zásadní. Odrážedla se dají pořídit ve výšce sedu okolo 28 cm od země. Což samozřejmě dává šanci i daleko menším dětem, třeba i 18měsíčním, které se mohou začít pohybovat samostatně.