Šíří se nová subvarianta omikronu: Vědci se obávají! Vyskytl se v těchto zemích

Rychle se měnící koronavirus zplodil dalšího super nakažlivého mutanta omicronu. Znepokojuje vědce, protože získává půdu pod nohama v Indii a objevuje se v mnoha dalších zemích, včetně Spojených států, napsal web Time.com.

Americké odborníky znepokojuje nový vysoce nakažlivá omikronová subvarianta BA.2.75, která se výrazně šíří v Indii a vyskytla se už i v jiných zemích. Tisková agentura TASR převzala zprávu od zpravodajské agentury AP.

Novinka se rychle šíří

Zmíněná subvarianta může být podle vědců schopna obejít imunitu nabytou vakcinací či překonáním infekce. Není však jisté, zda může způsobit vážnější průběh onemocnění tak jako předchozí subvarianty omikronu. 

Fotka od freephoto z Freepik

„Ještě je opravdu brzy na to, abychom vyvozovali příliš mnoho závěrů,“ řekl Matthew Binnicker, ředitel klinické virologie na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. „Ale vypadá to, že zejména v Indii rychlosti přenosu vykazují exponenciální nárůst.“ Momentálně není jasné, zda je infekčnější než subvariant BA.5, dodal pro Time.com.

Skutečnost, že již byla subvaranta detekována v mnoha částech světa, a to i při nižších úrovních detekování viru, „je raným náznakem, že se šíří,“ řekl Shishi Luo, vedoucí oddělení infekčních chorob společnosti Helix, která dodává virové sekvenování informace americkému Centru pro kontrolu a prevenci nemocí.

Subvariantu zaznamenali ve více zemích

Nový omikronový druh BA.2.75 dosud zaznamenali v Indii, Austrálii, Německu, Británii, Kanadě, USA a v nejméně dalších čtyřech zemích, sumarizuje AP. Obavy odborníků vyvolává velké množství mutací této subvarianty, které by mohly viru umožnit efektivněji vázat se na buňky, vysvětlil Binnicker. Další obavou jsou genetická vylepšení, která mohou viru usnadnit obcházení protilátek. Odborníci zdůrazňují, že nejlepší prevencí vůči těžkému průběhu onemocnění zůstává i nadále očkování.

Zdroj: https://time.com, www.topky.sk. Náhledová fotografie: kjpargeter z Freepik