Sociální úzkost z návratu do normálu a zpět mezi lidi – jak se s ní rychle poprat?

Vzhledem k tomu, že pandemie minulý rok znemožnila osobní společenská setkávání, je pochopitelné, že někteří lidé mohou být nervózní z uvolňování restrikcí a návratu k našim starým zvyklostem.

Sociální úzkost není jen o pocitu nervozity při setkání a komunikací s cizími lidmi, je to duševní porucha, která může ovlivnit vaše výkony v práci, ve škole i vaše další každodenní činnosti. Pokud jí trpíte, pomyšlení na přeplněnou hospodskou zahrádku vás může rychle vyvést z míry. Existuje několik rychlých tipů pro zmírnění sociální úzkosti, které si lze jednoduše osvojit:

Zastavte se a dýchejte

Zakladatel společnosti Sanctus James Routledge říká: „Úzkost je přirozená lidská emoce a stejně tak jako pociťujeme duševní pohodu, můžeme i my všichni pociťovat úzkost. Když se mi to stávalo, míval jsem zpocené dlaně, bušící srdce a chtěl jsem někam zalézt.“

Routledge říká, že když na vás padne úzkost, změní se vám tempo dechu – na mělký a kratší. „Opravdu si tento stav uvědomte, pak si udělejte čas a zklidněte dech – napočítejte do čtyř při nádechu a do šesti při výdechu. Opravdu to pomáhá na úzkostné stavy.“

Nesoustřeďte se na fyzické příznaky

Pokud se obáváte toho, že budete v centru pozornosti nebo že vás ostatní budou negativně hodnotit, může vám to způsobit fyzické příznaky jako je zrudnutí nebo třesavku. Často si tyto změny dobře uvědomujete a máte pocit, že jsou ostatním viditelnější, než ve skutečnosti jsou.

„Když v takové situaci zrudnete nebo se začnete třást, není pravděpodobné, že si toho někdo vůbec všimne,“ říká psycholožka Meg Arrollová. „Obvykle jsou ostatní lidé příliš pohlceni vlastními myšlenkami, než aby si takových věcí všimli.“

Vyzvěte negativní myšlenky

Když vás znervózňuje chodit mezi lidi, je snadné přesvědčit sami sebe, že každý je vůči vám kritický. Lehce uvěříte, že pro ostatní je váš rozhovor nudný nebo že posuzují váš vzhled.

„Až se příště dostanete do negativního tlaku, zkuste se zastavit,“ říká Routledge. „Zeptejte se sami sebe – je to vše pravda, nebo si jen vytvářím ten nejhorší možný scénář?“

 Zaměřte se spíše na to, co lidé říkají, než na váš vnitřní dialog, který většinou inklinuje k nejhoršímu. Routledge dodává, že pozdější psaní deníku a vedení si „myšlenkového záznamu“ vám mohou pomoci rozpoznat tyto negativní myšlenkové vzorce.

Jděte do bezpečí

„Pokud toho bude na vás už příliš, zvažte krok zpět a udělejte si čas na to, abyste se s pocity vyrovnali,“ říká Routledge.

Pokud se máte setkat s přáteli, dejte si nejprve pět minut na to, abyste si sami na klidném místě utřídili myšlenky.

Promítněte si situaci pozitivně

Pokud jste v poslední době zažili sociální úzkost, nenechte se odradit od toho, abyste se v budoucnu vídali s přáteli. Představa, že se při setkání dobře bavíte, vám pomůže vrátit sebevědomí do pohody.

„Cestování rušnou hromadnou dopravou nebo návrat do kanceláře jsou jedny z nejčastějších obav týkající se konce lockdownu,“ říká Arroll. „Abyste se s tím vypořádali, dodržujte hygienické zásady, ale také se nějakou dobu mentálně připravujte pomocí myšlenkových obrazů z dané situace.“

„Zkuste si v mysli promítnout svoji cestu do práce i váš pracovní den a vykreslete si tak pozitivní zážitek. To pomůže dát vaší mysli jasný plán, jak omezit úzkost z neznámého.”

 Buďte k sobě laskaví

Život byl v uplynulém roce obtížný, takže se opakovaně netlačte za hranice svého pohodlí do bodu, kdy se cítíte vystresovaní a vyhořelí.

 „Nemějte pocit, že musíte říkat ,ano‘, abyste potěšili ostatní,“ říká Routledge. „Poslouchejte svou mysl stejně, jako byste poslouchali své tělo. Pokud potřebuje odpočívat nebo nabrat energii, snažte se tyto potřeby naplnit.”

Zdroj: www.independent.co.uk. Náhledová fotografie: Gettyimages