Kozí kolostrum pozitivně ovlivňuje imunitu. Co je dobré vědět?

kolostrum

Na rozdíl od výrobků z kravského mléka, kozí mléko i kolostrum je pro náš organismus rychleji stravitelné. Je navíc vhodné i pro lidi s alergií na kravské mléko. Jak dokáže ovlivnit naši imunitu?

Mlezivo překypující živinami

Kolostrum je mléko, které savci produkují v prvních hodinách a dnech po narození mláděte. Je bohaté na živiny a na biologicky aktivní látky. Obsahuje imunoglobulin, laktoferin a cytokiny, ale i velké množství vitamínů a bio minerálů.

V kozím kolostru bylo navíc zjištěno množství růstových faktorů, interferon a přirozené antibakteriální a antivirové látky. Ve zkratce by se tak dalo říci, že první kozí mléko přináší pro náš organismus celou řadu přínosů.

Mlsný jako koza

Kozí mléko a kolostrum se všeobecně považuje za mnohem kvalitnější než kravské. Je to dáno jeho složením, ale i přirozenou stravou zvířete. Zatímco kráva nebývá při krmení náročná, o kozách se obecně ví, že jen tak něco nesežerou. Navíc při možnosti pastvy aktivně vyhledávají na šedesát druhů bylin. Tyto přijaté látky se následně pozitivně projeví na stavu mléka.

Fotka od Nandhu Kumar z Unsplash.

Etické získávání cenné látky

Když se rozhodnete, že si přejete svou imunitu posilovat pomocí kozího kolostra, zjistěte si informace o tom, jak vámi zvolený produkt tekutinu získává. Při etickém odběru kolostra je vždy odebíráno jen velmi malé množství mléka a není nijak ohrožena kvalita života kůzlat.

Kozí produkty jsou navíc vhodné i pro lidi s alergií na kravskou laktózu, jedná se o hypoalergenní potravinu. Zdroj: www.prensalibre.com. Náhledový obrázek:  Douglas Lai z Pexels