Lunární kalendář pro červen 2021: Kdy nastane nejvhodnější čas pro lékařské zákroky nebo sklízení bylin?

Jak si naplánovat červen tak, abyste měli příznivě nakloněny vlivy měsíce? Pojďte se s námi podívat na přehledný lunární kalendář pro červen 2021.

Vliv měsíce

Snad od nepaměti lidé upírali zrak k luně. Naše oběžnice má totiž podle tradičních lidových postupů vliv na mnohé, čemu se během měsíce věnujeme. Červen nebude výjimkou. Až do desátého června, kdy nastane nov, bude měsíc ubývat. Poté bude dorůstat, až se konečně 24. června dostaví úplněk, kterému se někdy přezdívá jahodový nebo růžový – a to podle plodin a rostlin, které zrovna v tu dobu kvetou, nebo které sklízíme.

Měsíční fáze mají podle tradice vliv na to, co se chystáme konat.
Fotka od Syaibatul Hamdi z Pixabay.
Měsíční fáze mají podle tradice vliv na to, co se chystáme konat.
Fotka od Syaibatul Hamdi z Pixabay.

Lékařské zákroky

Plánujete si na červen lékařský zákrok? V tom případě je dobré vědět, že byste se měli vyhnout období, kdy měsíc dorůstá. To bude probíhat od novu 10. června až do úplňku 24. června. Úplněk se přitom z hlediska lunárního kalendáře jeví jako nejméně vhodný den pro operace a lékařské zákroky. Při ubývajícím měsíci na začátku i na konci měsíce by pak mělo být období pro zákroky rozhodně vhodnější.

Zahrada

Období mezi druhým a šestým dnem v měsíci je ideální pro kosení, zavařování nebo sušení bylin. Sušit byliny se hodí až do novu, který nastane 10. června. V den novu byste neměli nic vysazovat. Při dorůstajícím měsíci, a to až do 18. června, je pak skvělé období pro sbírání plodů, hnojení nebo ošetřování rostlin. Až do konce měsíce se pak hodí přesazovat i sázet. V den úplňku, 24. června, je vhodný čas pro sběr kořenů bylin. V tento den byste ale neměli rostliny sušit, stříhat a zaštipovat.

Chystáte se sušit byliny? Nedělejte to za úplňku.Fotka od ivabalk z Pixabay.
Chystáte se sušit byliny? Nedělejte to za úplňku.Fotka od ivabalk z Pixabay.

Zdroj: https://www.rhythmofnature.net/. Náhledová fotografie: Gettyimages