Spojené arabské emiráty zavedly kratší pracovní týden. Dočkáme se také?

V minulosti již mnoho zemí testovalo výhody a nevýhody čtyřdenního pracovního týdne, který by měl zajistit lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem lidí, vyšší produktivitu ale i lepší zdraví. Tento měsíc se však právě Spojené arabské emiráty staly první zemí na světě, která formálně zavedla národní pracovní týden, který je kratší než standardních pět dní. Od ledna 2022 budou Spojené arabské emiráty dodržovat čtyř a půldenní pracovní týden, přičemž víkend tam začíná v pátek v poledne a potrvá do neděle.

Práce neděle až čtvrtek

Tento přechod také znamená posun v tradičním pracovním týdnu, který má zaveden většina národů na Blízkém východě. Zaměstnanci obvykle pracují od neděle do čtvrtka a mají pátek a sobotu na víkend, což umožňuje celý den volna pro náboženské zachovávání muslimských modliteb v pátek.

Pohoda na pracovišti

„Přijetí agilního pracovního systému umožní SAE rychle reagovat na vznikající změny a zlepšit pohodu na pracovišti,“ uvádí se v prohlášení agentury Emirates News Agency. „Z ekonomického hlediska nový pracovní týden lépe sladí Spojené arabské emiráty s globálními trhy, což odráží strategický status země na globální ekonomické mapě. Zajistí hladké finanční, obchodní a ekonomické transakce se zeměmi, které následují po sobotním/nedělním víkendu, a usnadní tak silnější mezinárodní obchodní vazby a příležitosti pro tisíce a nadnárodní společnosti se sídlem v SAE.

Posun modliteb

Vláda Spojených arabských emirátů navíc doufá, že nový prodloužený víkend pomůže podpořit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a zlepší sociální blaho jejich zaměstnanců. Aby se vyhovělo změnám, páteční kázání a modlitby se v SAE budou konat po 13:15 místo jejich tradičního poledne. Zaměstnanci budou mít také větší flexibilitu pracovat v pátek z domova nebo upravit svou pracovní dobu. V současnosti se změna týká pouze zaměstnanců federální vlády, i když je pravděpodobné, že ji budou následovat i podniky v soukromém sektoru. Několik škol a univerzit již oznámilo, že změní své rozvrhy, aby se přizpůsobily novému pracovnímu týdnu.

Dočkáme se kratšího pracovního týdne také?

Některé firmy v Česku již začaly experimentovat s kratší a flexibilní pracovní dobou a také díky pandemii jich stále více přibývá, jelikož lidé v současné situaci potřebují mnohem více odpočinku, než kdy dříve. Jednoduše okolnosti nahrávají tomu, aby lidé více odpočívali a méně pracovali. České firmy ale stále váhají a mají strach, že kratší pracovní týden bude znamenat nutnost nabrat další pracovníky.

Snahu o zavedení kratšího pracovního týdne mělo také ČSSD s návrhem, který by pracovní den zkrátil o dvě a půl hodiny. Bohužel byl smeten ze stolu dříve, než se vůbec stihl ve Sněmovně ohřát. Přitom podle průzkumu by kratší pracovní týden uvítala více než polovina populace. S největší pravděpodobností kratší pracovní týden zavedou dříve samotné firmy, než bychom se dočkali legislativních změn.

Na Islandu se kratší pracovní týden osvědčil výborně

Také na Islandu v posledních pěti letech probíhalo testování kratšího pracovního týdne, který tam však stále ještě není oficiálně přikázán. I tak jej za stejný plat jako při delším pracovním týdnu využívá už více než 80 % Islanďanů, případně si o něj mohou kdykoli zažádat. Z tohoto testování vyšlo najevo to, že produktivita pracovníků příliš nestoupla, za se však zvedla jejich spokojenost a celkové pozitivní naladění.

Zdroj: aljazeera.com, Náhledový obrázek: Unsplash