Střeva: Máte průjem nebo zácpu? Rozpoznejte problémy dříve, než vás postihnou

Tvoří až dva kilogramy tělesné váhy, vyrábí vitaminy K, B12 nebo B2 a napomáhají ke zdravému trávení. O čem je řeč? O střevních bakteriích. Důležitých pomocníčcích, kteří napomáhají k udržení zdraví našich střev.

Boj proti patogenům i výroba vitaminů

Střevní bakterie jsou pro náš organismus zásadnější, než by se mohlo zdát. V první řadě bojují proti všem možným druhům patogenů, pomáhají zpracovávat vlákninu, sodík, hořčík a mnohé další. V neposlední řadě zodpovídají za tvorbu vitaminu K a vitamínů skupiny B. Mimo jiné posilují naši imunitu, ovlivňují hladinu cukru v krvi a mohou úzce souviset s naším mentálním stavem (např. bolesti břicha při velkém stresu). Jak vidíte, jejich funkcí je nepočítaně.

Příznaky střevní nerovnováhy

Naše „přátelské bakterie“ si musíme hýčkat. Dělají toho pro nás opravdu hodně, a proto bychom si měli všímat signálů značících, že je s nimi něco v nepořádku. Např. náhlé změny v chování vašich střev, častější průjmy nebo naopak zácpy. Je dobré věnovat zvýšenou péči střevům také poté, co onemocníte.

Jak naším střevům pomoci

Střevní mikroflóra se může udržovat pomocí doplňků stravy známých jako prebiotika a probiotika. Rozdíl mezi nimi je ten, že probiotika obsahují přímo námi potřebné bakterie, zatímco prebiotika obsahují látky vyživující tyto bakterie. 

Nemusíte však hned utíkat do lékárny pro tabletky. Střevní rovnováze můžete pomoci jednodušším způsobem. Zaprvé jezte hodně zeleniny, hlavně brokolice je vydatným pomocníkem. Pokud nejste zrovna fanouškem brokolice, můžete zkusit borůvky a maliny. Ty vám pomohou akutně, když je potřeba. Pro dlouhodobější účinky je vhodné do jídelníčku zařadit pro příklad hrách, fazole, čočku nebo např. cizrnu.

Zdroj: healthline.com, náhledový obrázek: freepicdiller z Freepik