Studenti se vzbouřili proti vedení univerzity: Tento kontroverzní obraz zde viset nebude!

Na univerzitě v holandském městě Leiden si studenti začali stěžovat na obraz, který zobrazuje šest mužů kouřících doutníky. Jsou to bývalí členové správní rady. Studenti kritizovali propagování kouření i výlučně mužskou sestavu.

Nejdříve se vedení univerzity rozhodlo požadavku studentů vyhovět, ale později malbu vrátili na místo s odůvodněním, že jde o kulturní dědictví, informoval the Guardian. Údajně se tak stalo konkrétně na základě stížnosti studentky. „Byl sundán ze zdi po poznámce politoložky Eliny Zorinové na Twitteru, která naznačuje, že obraz potřebuje ‚ironické nebo kritické‘ vysvětlující poznámky.“ Zorina je na webových stránkách univerzity uvedena jako doktorandka na Institutu politologie.

Obraz od nizozemského autora Reina Doola pochází ze 70. let minulého století. Jsou na něm zachyceni členové mužské správní rady univerzity v Leidenu, jak kouří doutníky. A již dlouho je tento obraz předmětem různých diskusí. Autor je však na malbu hrdý a považuje dílo za jedno z jeho nejpovedenějších. Studenti si ovšem myslí pravý opak. Podle nich malba podporuje patriarchát a kouření.

„Na univerzitě v Leidenu je stažen obraz, na kterém bílí muži kouří, protože nesplňuje kvóty rozmanitosti a propaguje nezdravé návyky. Hádám, že 98 % aktivistů, kteří si na obraz stěžovali, byli bohatí běloši.“ Zdroj: twitter.com

Profesor daňové a sociální politiky sundal obraz se slovy: „Hotovo!“. Obraz byl poté otočen malbou ke zdi. Bývalý rektor Leidenské univerzity Uri Rosenthal však tento krok považoval za „čistou hanbu a hloupost takzvaných intelektuálních profesorů.“ Tvrdil, že studentům i některým profesorům jde pouze o vymazání historie.  

Na začátku prosince byl dokonce jmenován zvláštní výbor, který měl případ vyšetřit. Očekává se, že výbor rozhodne o tomto a dalších dílech vyvěšených v prostorách univerzity. Vedení univerzity zatím připustilo, že obraz postrádá kontext, a proto by se k němu mohl přidat popisek, který by byl alternativou k jeho odstranění.

Zdroj: theguardian.com. Náhledová fotografie: Job Vermeulen z Unsplash: Stará, ale stále funkční budova univerzity v Leidenu, Nizozemsko.