Studie odhalila potenciální nevýhodu intenzivního cvičení. Například způsobuje potlačení imunitního systému

Naznačuje studie analyzující více než 4 700 molekul tekutin po cvičení od hasičů.

To může být problematické pro pracovníky s trvale fyzicky náročnými zaměstnáními, která vyžadují intenzivní kondiční trénink, jako jsou záchranáři a sportovci.

„Lidé, kteří jsou velmi fit, mohou být náchylnější k virové respirační infekci bezprostředně po intenzivním cvičení,“ naznačuje biomedicínský vědec Ernesto Nakayasu z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL). „Jednou z příčin může být menší zánětlivá aktivita v boji proti infekci.“

I když existují přesvědčivé důkazy, které naznačují, že mírná fyzická aktivita u zdravých jedinců může z dlouhodobého hlediska podporovat imunitní systém, to, co se stane s imunitním systémem přímo po intenzivním cvičení, je kontroverzní.

Existuje jen málo spolehlivých důkazů, které by podporovaly tvrzení, že intenzivní cvičení zvyšuje riziko oportunních infekcí, ačkoli několik předchozích studií zaznamenalo infekce horních cest dýchacích u sportovců ve srovnání s kontrolními skupinami po namáhavých aktivitách. Zda se jedná o korelace nebo příčinné souvislosti, není známo.

Nakayasu a jeho kolegové tedy testovali krevní plazmu, moč a sliny od 11 hasičů před a po 45 minutách intenzivního cvičení, při kterém táhli až 20 kilogramů vybavení kopcovitým terénem.

„Chtěli jsme se do hloubky podívat na to, co se děje v těle, a zjistit, zda jsme schopni detekovat nebezpečí vyčerpání v jeho nejranějších fázích,“ vysvětluje bioanalytická chemička PNNL Kristin Burnum-Johnsonová. „Možná můžeme snížit riziko namáhavého cvičení pro záchranáře, sportovce a členy armády.“

Není pochyb o tom, že cvičení dělá zázraky s naším zdravím, od zlepšení nálady až po posílení našeho imunitního systému. Ale stejně jako v předchozích studiích, nový výzkum odhalil možné známky potlačení imunity u vypracovaných hasičů.

Uprostřed očekávaných fyzických změn, které pomáhají našemu tělu udržovat nárůst tekutin, energie a kyslíku, které cvičení vyžaduje, došlo k poklesu molekul zapojených do zánětu. To bylo doprovázeno zvýšeným opiorfinem, dilatátorem periferních cév.

Co tyto změny nakonec znamenají pro krátkodobou funkci imunitního systému, není jasné, ale vědci mají několik nápadů.

„Opiorfin může zvýšit průtok krve do svalů během cvičebního režimu, aby se zlepšil přísun kyslíku a živin,“ píše tým ve své studii.

„Předpokládáme, že pokles zánětlivých molekul, který jsme pozorovali ve slinách po cvičení, může představovat adaptivní mechanismus ke zlepšení výměny plynů v reakci na vyšší buněčnou spotřebu kyslíku.“

Došlo také ke změně v ústním mikrobiomu účastníků. Vědci předpokládají, že to bylo způsobeno nárůstem antimikrobiálních peptidů nalezených v ústech hasičů po jejich intenzivní aktivitě, možná ke kompenzaci potlačení imunity, i když tento závěr je zpochybňován.

zdroj: sciencealert, Titulní obrázek: Pixabay.com/Randgruppe