Zrající sýry, kofein: 6 běžných potravin a nápojů, které mohou spouštět migrénu

Migrény, které nám dokážou pěkně znepříjemnit den a občas nás úplně odepsat z běžného provozu, může vyvolávat mnoho věcí, včetně toho, co jíme a pijeme. Které potraviny mají na migrénu největší vliv?

1. Kofein

Příliš mnoho kofeinu nebo naopak jeho rychlé vysazení může způsobit migrény nebo bolesti hlavy. Mezi potraviny a nápoje s kofeinem patří např:

  • káva
  • čaj (zejména zelený a černý)
  • hořká čokoláda

2. Umělá sladidla

Mnoho zpracovaných potravin obsahuje umělá sladidla. Jedná se o alternativy cukru, které se přidávají do potravin a nápojů, aby dodaly sladkost. Zpozornět byste měli u sladkostí či slazených nápojů s nízkým obsahem cukru či zcela bez obsahu cukru, které s největší pravděpodobností umělá sladidla obsahují. 

Tato sladidla mohou způsobovat migrénu a předpokládá se, že zejména aspartam vyvolává migrény nejvíce.

3. Alkohol

Alkohol je jedním z nejčastějších produktů, které mohou vyvolat migrénu. Podle jedné studie více než 35 % účastníků s migrénou uvedlo, že alkohol byl jedním z jejich častých spouštěčů. Zejména pak červené víno uvedlo jako spouštěč více než 77 % účastníků.

Alkohol může způsobit dehydrataci, která se významně podílí na vzniku bolestí hlavy. Proto při pití alkoholu nezapomeňte na sklenku vody, která vám může výrazně pomoci i jako prevence proti kocovině následující den.

Foto od Gettyimages

4. Zrající sýry

Zrající sýry obsahují látku zvanou tyramin. Tato látka vzniká, když stárnutí potraviny způsobuje rozklad bílkovin. Čím déle sýr zraje, tím vyšší je obsah tyraminu.

Tyramin je další chemická látka, která údajně vyvolává bolesti hlavy a migrénu. Mezi běžné sýry s vysokým obsahem tyraminu patří např:

  • modrý sýr
  • feta
  • parmezán

5. Nakládané a fermentované potraviny

Stejně jako zrající sýry mohou nakládané a fermentované potraviny obsahovat vysoké množství tyraminu. Mezi tyto potraviny patří nejčastěji nakládané okurky. 

6. Mražené potraviny

Konzumace mražených potravin a nápojů, jako je zmrzlina nebo ledová tříšť, mohou vyvolat silné bodavé bolesti v hlavě. Bolesti hlavy, které přerostou v migrény, se nejčastěji objeví, pokud jíte studené jídlo rychle, po cvičení nebo když jste v horkých dnech přehřátí.

Zdroj: Healthline.com, Náhledový obrázek: Gettyimages