Psychika v zimě trpí nejvíce. Vytáhneme vás z letargie

Zimní deprese je častý jev.

Cítíte se během zimního období sklíčení, bez energie a bez motivace? Zimní deprese je naprosto běžný jev, se kterým se potýkají miliony lidí po celém světě. Poradíme, co vám pomůže toto období překonat.

Světla je žalostně málo

K dobré pohodě většina z nás potřebuje dostatek přirozeného denního světla. Tento komfort si ale v průběhu zimních měsíců dopřávat nemůžeme. Když k tomu přičtete nepříznivé a rychle se měnící počasí, chlad a fakt, že během zimy přirozeně trávíme více času doma, máte zaděláno na špatnou náladu. Celkový stav, kdy vás přepadne tento sezónní splín, se nazývá zimní deprese.

Vypněte televizi

Letošní zima je o to náročnější, že se nacházíme uprostřed světové pandemie a z každého koutu se na nás valí zdrcující a znepokojující informace. Vypněte zprávy, na mobilu se soustřeďte na odpočinkový obsah. Raději se podívejte na příjemný seriál.

Hlídejte si vitamín D a dostatek světla

Odborníci také doporučují zvýšit příjem vitamínu D. Výzkumy prokázaly, že lidé trpící depresemi mají snížený obsah vitamínu D v krvi. Venku je počasí pod psa? Rozsviťte všechna světla, která v místnosti máte. Dopřejte si chvíli klidu a dívejte se třeba na obrázky zimní přírody. Obklopte se světlem.

I světlou místnost během zimy zahalí tma. Rozsviťte všechna možná svítidla.
Fotka od Daniil Silantev z Unsplash.

Když už nejde jen o špatnou náladu

Cítíte se v poslední době skutečně velmi sklíčení? Nevidíte pomyslné světlo na konci tunelu a zdá se vám, že pouze přežíváte ze dne na den? V tom případě je na čase povolat odbornou pomoc. Celá řada klinik dnes nabízí možnost konzultace s psychologem v online prostoru. Nedovolte, aby vás problém zcela ovládnul. Podobně jako vy jsou na tom tisíce dalších lidí. Vyhledejte pomoc včas.

Během zimního období si udržujte fyzickou aktivitu. Krátká procházka denně bohatě stačí. Nedovolte, aby vás zimní deprese dostala.

Zdroj: www.verywellmind.com. Náhledový obrázek: Andrew Neel z Unsplash.