Upečte si lahodný slaný koláč quiche a vezměte jej třeba na výlet jako svačinu

Quiche je sladký koláč, který můžete jíst jako hlavní pokrm, nebo si jej dát později, když vychladne. Jeho recept pochází již ze 14. století.

Slaný koláč quiche

Česky se tato dobrota vyslovuje kiš. Původně se tento slaný koláč jmenoval Quiche Lorraine a začali jej péci lidé z francouzského Lotrinska – v originále Lorraine. Již během 14. století dávali do svého originálního receptu slané potraviny. Dokonce se původní recept připravoval z chlebového těsta. Dodnes si tuto podobu zachovalo například Bádensko, kde se k receptu připojuje také sýr.

Vytvoříte si jednoduché hladké těsto

Nejprve budete chystat hladké těsto, a to ze 100 gramů másla, 200 gramů hladké mouky, špetky soli a 6 lžic studené vody.

Máte hotovo? Výborně, nyní nechte těsto na pár minut odpočinout v lednici. Mezitím si předehřejte troubu na 200 stupňů Celsia a vymažte máslem formu na koláč, kterou poté ještě vysypete strouhankou.

Jdeme na to: Krásné hladké těsto vyválejte do požadovaného tvaru, aby se vešlo do koláčové formy. Těsto nyní trochu propíchejte vidličkou a vložte na něj pečicí papír, na který naskládáte například fazole, aby papír zatížily. Takto připravené těsto pečte 20 minut. Poté papír sundejte a pečte ještě 5 minut.

Připravte si náplň a máte hotovo

Než se koláč upeče, připravte si náplň koláče. Ingredience jsou na vás, ale základní recept je takovýto: Na pánvi si na másle orestujte kousek slaniny a také cibuli dozlatova. Ušlehejte si 5 vajec, přidejte smetanu, lžíci olivového oleje, lžičku soli, trochu pepře a 100 gramů strouhaného sýra. Tuto směs vlijte na koláč. Celek ještě postrouhejte kouskem sýra. Pečte v troubě na 180 stupňů Celsia zhruba půl hodiny.

Recept na quiche obměňujte podle chuti a ingrediencí, které doma máte. 
Fotka od RitaE z Pixabay.
Recept na quiche obměňujte podle chuti a ingrediencí, které doma máte.
Fotka od RitaE z Pixabay.

Quiche je skvělý tip na lahodnou svačinu, ale i na vydatné hlavní jídlo. My si tuto dobrotu často dáváme na celodenních výletech. Snad vás také nadchne.

Zdroj: Redakce, www.foodreference.com.  Náhledová fotografie: getty images