Rada odborníků: Během veder se vyhýbejte těmto potravinám a nápojům, škodí vám!

Možná si to ani neuvědomujeme, ale některé potraviny nebo nápoje nás ve skutečnosti spíše dehydrují. Během extrémních veder to může mít fatální následky. Upřete proto pozornost na následující seznam potravin, které byste raději v těchto dnech jíst neměli.

Podle odborníků existují určité potraviny a nápoje, kterým bychom se měli během horkých dnů vyhýbat. Potřebujeme přece zůstat co nejlépe hydratovaní, ale v následujícím seznamu jsou položky, které vodu z těla spíše odebírají, informuje britský Mirror.

Chřest

Tato zelenina je přirozené diuretikum, tedy zbavuje tělo přebytečné tekutiny. Chřest jako takový je velmi prospěšná potravina, ale při jejím konzumování musíte pít více vody. Diuretika mimo jiné pomáhají tělu zbavit se soli, je však třeba je konzumovat s mírou.

Slané pochutiny

Velmi chutné, ale ve vedrech přímo škodlivé. Příliš mnoho soli v těle se odráží na špatné funkci ledvin. Omezení příjmu soli je důležité pro celkové zdraví.

Co opravdu nejíst – nejen během velkých veder. Fotka od freepik z Freepik

Chléb

I když nemá příliš vysoký obsah soli, chléb je jedním z důvodů, proč lidé konzumují jídla s vysokým obsahem soli. Nedává to smysl? Chléb se totiž používá jako příloha u mnoha jídel a platí to i u slaných polévek. 

Uzeniny

Téměř všechny druhy uzeného masa jsou pokryty tlustou vrstvou soli. Když jíme příliš slaná jídla, ledviny musí vykompenzovat hladinu soli v těle. V takovém případě si berou vodu z jiných částí našeho organismu, což vede k dehydrataci. Pokud si tedy už dopřejete slané pokrmy nebo pochutiny u televize, nezapomeňte pít hodně vody.

Sladkosti

Při konzumaci nadměrného množství cukru pracují ledviny podobně jako u soli. Hladinu je třeba vyrovnat, voda se doplní z jiných částí těla a dochází k dehydrataci. 

Škodlivé nápoje 

Když pociťujeme velkou žízeň, žádný nápoj není škodlivý. Problém nastává tehdy, když pravidelně pijeme příliš sladké a sycené nápoje s velkým obsahem kofeinu. Patří sem alkohol a dokonce i smoothies. Všechny způsobují dehydrataci. Pravděpodobně jste předpokládali, že obsah ovoce a zeleniny ve smoothies poskytne spoustu vody, a tedy i hydrataci, jenže vysoká hladina cukru znamená, že to má přesně opačný účinek.

Zdroj: www.mirror.co.uk, www.topky.sk. Náhledová fotografie: Oleksandr Pidvalnyi z Pexels