Urbex v Černobylu: Co lidé riskují pro dobrou fotku?

Již více než třicet let uplynulo od jaderné havárie v Černobylu. Místo, které znovu vzbudilo pozornost slavným seriálem, je dnes stále opuštěnou krajinou. Občas se do něj vypraví partičky turistů s foťáky, aby přinesli svědectví o současné podobě mrazivého místa.

Pro fotografy atraktivní lokalita

Někteří lidé objevili koníček zvaný urbex. Jedná se o focení míst, která byla v minulosti sice postavena člověkem, ale již léta zejí prázdnotou. Samozřejmě se mezi ně z pochopitelných důvodů řadí také Černobyl. Na rozdíl od focení opuštěných zámků a chalup je ale toto místo přeci jen v něčem jiné. Stále je zde radiace.

Nesmí se s ničím ani hnout

Pravidla urbexu jsou jasně daná: Vypravit se sem „můžete“, ale nesmíte nic měnit, ani si nic vzít domů. Asi nejzajímavějším místem je Pripyat. I když je zcela opuštěné, pohybuje se zde celá řada pracovníků z celého světa, kteří se podílejí na měření a výzkumech po stavbě nového sarkofágu z roku 2015. Nebudete zde rozhodně sami, do míst, kde se běžně turisté nehrnou, se vydávají dobrodruhové z celého světa. Jejich počet po odvysílání slavného seriálu Černobyl samozřejmě narostl.

Jak je to s radiací

Zóna v okruhu 30 kilometrů od elektrárny je považovaná za chráněnou a vstup do ní je možný jen se speciálním povolením. Po dostavbě nového sarkofágu se zde snížila také radiace. Úroveň radiace je v současné době srovnatelná s několikahodinovým letem, je ale zhruba třistakrát nižší než rentgen celého těla.

Úroveň radiace se v Černobylu a jeho okolí mění v závislosti na teplotách a také na počasí. Proto je vždy dobré se v případě prohlídky vybavit Geiger-Müllerovým detektorem a dodržovat pokyny profesionálního průvodce, který místní podmínky dobře zná.

Zdroj: www.chernobylwel.com. Náhledový obrázek: Getty Images