Profesor umění vypěstoval strom, na kterém roste 40 druhů ovoce

Máte na zahradě nějaký ten zásobovač ovocem? Možná byste si jej mohli „vytunit“ podobně jako jeden profesor umění na americké univerzitě Syracuse. Je libo 40 druhů ovoce?

Přece to nevyhodíme!

Jestli si myslíte, že se o tento nápad zasadil nějaký nadšený zahradník, jste úplně vedle. Profesor umění Sam Van Aken se k tomuto pokusu odhodlal na základě zcela nepředvídatelné situace. Americká zemědělská experimentální stanice totiž měla v plánu se jaksi zbavit svých sadů obsahujících peckoviny.

Tato zpráva byla pro farmáře původně z Pensylvánie jasným impulzem a řekl si: „Letím do New Yorku, abych se postaral o nový domov semen odrůd, která mají mnohdy až tisíc let.“ Možná už v letadle jej napadlo, co s nimi následně udělá. Šibalskou myšlenku pak zrealizoval.

Je libo 40 druhů ovoce?

To, co se jinde chystali vyhodit, on zasel. A postupně narouboval na jeden jediný strom. Na původní podnož se mu ze začátku dařilo naroubovat čtyři nové druhy, poté počkal tři roky, než tyto rouby strom přijme. Postupně přidával další a další odrůdy, až se dostal ke konečnému číslu 40.

Celkově vytvořil Van Aken 12 takto rostoucích stromů, v souhrnu mu to trvalo něco přes 9 let a procestoval celou Ameriku, protože jeho stromy sadil po celé zemi.

Zde je umělcova vizualizace toho, jak by mohl tento strom vypadat za 10 let:

A jaký je výsledek? Stromům se daří výborně. Dokonce plodí ovoce, které je možno sklízet a jíst. Dostál tak svému nápadu a daří se mu pěstovat komerčně již nevyužívané odrůdy meruněk, třešní, švestek, broskví nebo mandlí na jednom jediném stromě.

Zdroj: www.cnn.com. Náhledová fotografie: Flickr