Válečná oběť na luxusní adrese: Hotel Belvedere v Dubrovníku skrývá spoustu tajemství

V tomto hotelu nejste vítáni.

Jedete ulicí, kde stojí nejluxusnější hotely v Dubrovníku s výhledem na staré město. A najednou jste na konci cesty. Jen pár metrů od pozlátka se nacházíte ve zcela jiném světě. Tam, kde nohy bohatých hotelových hostů nikdy nezavítají. Vítá vás hotel Belvedere.

Nejste vítáni

Už při příjezdu je vám jasné, že nejste vítáni. Zrezivělá brána stále skrývá nápis, který byl kdysi synonymem luxusu. Dnes zde bují obchod s drogami a pokud při zkoumání hotelu nepotkáte squattera, můžete si pogratulovat.

Ještě před nedávnem přitom místní lidé využívali soukromou hotelovou pláž a v okrajové části hotelu dokonce tekla voda, kterou šikovné ruce místního instalatéra dovedly až ke kraji pláže: Mohli jste si tedy dát po plavání sprchu přímo s výhledem na staré město. Opodál kotvila obří výletní loď. Dnes je i tato snaha zničena.

Hotel je postaven na celém úbočí skály. Disponoval stovkami pokojů. 
Fotka od: Redakce.
Hotel je postaven na celém úbočí skály. Disponoval stovkami pokojů.
Fotka od: Redakce.

To nejhorší načasování

Hotel byl perlou Jadranu. Byl otevřen v roce 1985 a vítal nejbohatší klientelu. Hoteloví hosté se těšili z výhledu na staré město Dubrovníku, užívali si pětihvězdičkový servis, mohli navštěvovat hotelové kavárny, restaurace a obchody, nebo se na soukromou pláž dostat pomocí výtahu.

Je libo stylový příjezd? Hotel disponoval soukromým heliportem. Co byste řekli krásným bazénům? I ty zde představovaly možnost, jak si užít čas s celou rodinou. Bohužel, hotel se slávy nedočkal. Za pouhých 6 let po jeho postavení jej zničila válka.

Hotel Belvedere stojí jen pár desítek metrů od luxusních hotelů v Dubrovníku. 
Fotka od: Redakce.
Hotel Belvedere stojí jen pár desítek metrů od luxusních hotelů v Dubrovníku.
Fotka od: Redakce.

Psal se rok 1991, kdy srbské síly zaútočily na město Dubrovník a poničily nejen historické skvosty, ale také perlu Jadranu. Kulomety a těžké střely se nekompromisně zakously do skvostné výzdoby hotelu. Dodnes na chodbách naleznete prázdné krabice od granátů.

Na hotelových chodbách stále naleznete pozůstatky válečné mašinérie.
Fotka od: Redakce.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Redakce.