Vědci dokazují, že konzumace rostlinných potravin místo masa zlepšuje zdraví srdce

Lékaři dlouho předpokládali, že lidé, kteří konzumují především rostlinnou stravu, jsou zdravější než ti, kteří konzumují maso. Tyto domněnky nyní potvrzuje nová studie.

Nová studie

Ve studii publikované v říjnu 2020 na portále věnovaném zdravotnickým profesionálům The BMJ vědci uvedli, že lidé, kteří nahradili červené maso rostlinnými potravinami, měli zdravější srdce. Zejména bylo zjištěno, že konzumace potravin, jako jsou fazole, ořechy nebo sója, může snížit ischemickou chorobu srdeční.

Předchozí studie zkoumaly vliv masa na rozvoj nemocí

Předchozí studie zjistily, že konzumace velkého množství červeného masa, zejména zpracovaného červeného masa, je spojena s předčasnou smrtí a chronickými nemocemi. Zejména zpracované maso, jako je slanina, párky v rohlíku, klobásy a salám, mohou přispívat k rozvoji nemocí, jako je ischemická choroba srdeční.

Tato fakta vědci prokázali:

* Každá porce červeného masa denně vedla k mírnému (12%) vyššímu riziku vzniku ICHS.

* Každá porce průmyslově nezpracovaného červeného masa měla o 11% vyšší riziko vzniku ICHS.

* Zpracované červené maso vedlo k 15% vyššímu riziku rozvoje ischemické choroby srdeční.

Vegané jsou zdravější

Ve studii uvedené v časopise Nutrients se výzkumníci shodli na tom, že vegané mají mnohem menší riziko vzniku vysokého krevního tlaku, obezity a duševních poruch. Doporučují tak zařadit do stravy potraviny bohaté na fytonutrienty, jako jsou například mrkev, citrusové plody, bobule, rajčata, sladké brambory, brokolice, česnek, cibule, římský salát a špenát.

Studie prokazuje, že vegani jsou zdravější. 
Fotka od silviarita z Pixabay.
Studie prokazuje, že vegani jsou zdravější.
Fotka od silviarita z Pixabay.

Lidé, kteří nejedí maso, se tak podle nové studie řadí mezi ty, kdo mají lepší zdravotní stav a snížené riziko vzniku vážných zdravotních potíží.

Zdroj: powerofpositivity.com. Náhledová fotografie: Gettyimages