Čím se projedí monarchové ke stovce? Rohlíky a knedlo vepřo to nejsou

Není žádným tajemstvím, že stárnutím se naše těla začnou měnit, stávkovat a chřadnout. Určité činnosti, které jsme kdysi měli rádi, se pro nás staly namáhavějšími a některá z našich oblíbených jídel nám již nedělají dobře a vnitřně cítíme, že bychom měli něco změnit.

Naštěstí existuje pravda odvěká, že v jednoduchosti je krása a to se týká také stravy. Zpomalte proces stárnutí konzumací základních druhů ovoce, zeleniny a luštěnin a jejich jednoduchými kombinacemi. Jíst vyváženou stravu je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste si prodloužili život a zůstali zdraví a vitální. A třeba se dožili i stovky jako královny a princové…

Nebojte se kombinovat těchto 11 superpotravin s dalšími bílkovinami, celozrnnými a mléčnými výrobky a připravte si vyváženou stravu, díky které se budete cítit a vypadat mladě po celý svůj – dlouhý – život.

1. Mrkev

Prospívá jména očím, ústům, pokožce a srdci. Snižuje krevní tlak a špatný cholesterol, posiluje imunitní systém, podporuje trávení a snižuje riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

2. Jablka

Jsou fantastickým základem stravy. Regulují hladinu cukru v krvi a tím snižují riziko cukrovky. Obsahují v průměru 5 gramů vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu, flavonoid kvercetin snižuje krevní tlak a vitamín C je životabudičem.

3. Fazole

Jak se blížíme ke střednímu věku, riziko problémů jako je cukrovka 2. typu a vysoký cholesterol stoupá. Fazole nebo čočka každý den snižuje špatný cholesterol (LDL) až o 5 %.

4. Ovesné vločky

Riziko srdečních onemocnění dramaticky vzrůstá u mužů kolem 45 a u žen 55 let. Rozpustné vláknině beta glukan ve vločkách se váže na cholesterol během trávení a umožňuje mu odcházet z těla, místo aby zůstával v tepnách. Pravidelní konzumenti ovsa mají nižší riziko předčasného úmrtí.

5. Ořechy

Konzumace asi 30 gramů míchaných ořechů nebo také arašídů každý den snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice o 28 %.

6. Listová zelenina

Lidé konzumující hodně listové zeleniny jako je špenát, zelí nebo kapusta mají podobné kognitivní schopnosti (paměti i koncentraci, pozornost) jako lidi o 11 let mladší, kteří tyto potraviny konzumují zřídka.

7. Bobuloviny

Tyto posilovače mozku zvyšují průtok krve do mozku a současně snižují zánět a zpomalují tak pokles paměti a rizika vzniku Alzheimerovy choroby. Jsou plné vlákniny, vitamínů a minerálů.

8. Jogurt

Každodenní příjem lehkého zdroje bílkovin přispívá k udržení hmotnosti a je zásadní pro zachování hustoty kostí díky obsahu vápníku. Ženy nad 50 let a muži nad 70 let by měli věnovat zvláštní pozornost příjmu vápníku.

9. Červená řepa

Dodá vám vitamíny A a C, kyselinu listovou, vlákninu a minerály. Je to nabitý antioxidanty, které snižují riziko rakoviny, zlepšuje výkon, předchází demenci a snižuje krevní tlak.

10. Hořká čokoláda

Asi 30-60 gramů denně může skutečně snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku, zlepšit aktivitu mozku. Dále se uvolňují endorfiny, které zlepšují náladu.

11. Avokádo

Je velmi chutným zdrojem téměř 20 vitamínů a minerálů příznivých pro srdce a hodnoty krevního tlaku.

Zdroj: http://hhdresearch.org, Náhledová fotografie: Getty Images