Vysoký krevní tlak je tichý zabiják: Tady jsou 4 věci, které můžete udělat pro jeho snížení

Podle anglické Národní zdravotní služby (NHS) však existují jednoduché změny životního stylu, které mohou pomoci vysokému krevnímu tlaku předcházet a snižovat ho:

  1. Snižte množství konzumované soli

Jak uvádí The Sun, podle doporučení NHS byste neměli jíst více než pět gramů soli denně. Většina lidí se tím však neřídí a jí více. Odborníci vyzvali veřejnost, aby zvážila úplné vyřazení tohoto zvýrazňovače chuti ze svého jídelníčku.

Studie zjistila, že snížení množství konzumované soli může změnit váš krevní tlak. Stačí, když změníte své nákupy a budete si vybírat zboží s menším obsahem sodíku, abyste snížili riziko.

  1. Zhubněte, pokud máte nadváhu

Nadváha nutí vaše srdce pracovat intenzivněji při pumpování krve do těla, což může zvyšovat krevní tlak.

Pokud potřebujete zhubnout, je třeba si uvědomit, že pouhé snížení několika kilogramů bude mít velký vliv na váš krevní tlak a celkový zdravotní stav, uvádí NHS.

  1. Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení může snížit krevní tlak a je prospěšné pro vaše srdce a cévy.

Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of the American Geriatrics Society zjistila, že zejména izometrická cvičení mohou pomoci snížit krevní tlak. Odborníci uvedli, že cvičení paží v 20minutových intervalech třikrát týdně vedlo k poklesu krevního tlaku.

  1. Omezte příjem kofeinu

Nápoje s kofeinem, včetně energetických nápojů a kávy, mohou způsobit krátkodobé, ale výrazné zvýšení krevního tlaku, a to i v případě, že nemáte vysoký krevní tlak.

Výše zmíněná studie zjistila, že kofein může vyvolat potenciálně „život ohrožující“ změny krevního tlaku a srdečního rytmu. Vědci upozornili, že lidé měli šest hodin po vypití nápoje také vyšší krevní tlak, zatímco ti, kteří pijí kofein, nikoli.

zdroj: The Sun, NHS, Titulní obrázek: Pixabay.com/Myriams-Fotos