Chia semínka, malý zázrak s velkými účinky

Údajně již staří Aztékové a Mayové jedli malá semínka Šalvěje Hispánské jinak známé jako Chia semínka a považovali je za důležitý zdroj energie. A také věděli proč! Tato bylina se vyskytuje v horských oblastech Střední Ameriky a v poslední době se stává velice oblíbenou. Je tomu tak díky velkému obsahu vápníku, draslíku, železa, zinku, hořčíku, fosforu, bóru, ale i vitamínům A, B, C, D, E, a K. Po právu se tedy řadí mezi takzvané superpotraviny, které mají pro tělo řadu velmi prospěšných pozitiv a benefitů.

Obyčejná semínka nebo jedlý poklad?

Využít je můžeme například při sportování, a to zejména díky schopnosti vázat velké množství vody. Semínka jsou totiž schopna vytvořit jemný gel, který se dostane až do střev, kde rychle a efektivně hydratuje. Chia také obsahují zdravé tuky, které tělo tráví pomaleji než cukry.

Semínka jsou užitečná i pro diabetiky. Zpomalují totiž trávení polysacharidů a ovlivňují tak hladinu cukru v krvi. V tomto případě je doporučená konzultace s lékařem. Mimo to, mají protizánětlivé účinky, kvůli velkém obsahu antioxidantů.

A to ještě není vše! Pokud se zrovna snažíte zhubnout, rozhodně by Chia semínka ve Vašem jídelníčku neměla chybět. Důvodů je hned několik! Nejenže způsobují pocit sytosti jenž je zapříčiněn hydrofilními vlastnostmi, ale také díky již zmíněným zdravým tukům.

Pozor! Mohou mít i negativní účinky

Ale jako každá potravina, mají i Chia semínka nějaké ty mouchy. Přestože vedlejší účinky můžeme pozorovat spíše jen ojediněle, přesto stojí za zmínku. Pozor by si měli dávat lidé, trpící alergií na hořčičná nebo lněná semínka.  Požití velkého množství v krátkém časovém úseku může způsobit nadýmání. V poslední řadě varování pro diabetiky. Před použitím Chia semínek je radno se nejprve poradit s Vaším lékařem, mohou totiž negativně ovlivňovat působení některých léků.

Přísada do každého jídla!

Konzumovat Chia semínka můžeme samotné a zapíjet je vodou. Dají se také přidat například do jogurtu, nápojů, ovesné kaše či ovocných a zeleninových salátů. Velice oblíbené jsou Chia pudinky, kdy se do semínek přidá džus nebo rostlinné mléko a nechají se nabobtnat. Pak jen stačí dochutit dle vlastní libosti a chutná svačinka je na světě.
Zdoj: healthline.com, Náhledová fotografie: Nataliya Vaitkevich ze služby Pexels