Jak by měla vypadat večeře, když chcete zhubnout? Rada nejíst po páté hodině je nevhodná, říká odborník

Sacharidy jsou spolu s bílkovinami a tuky jednou ze tří hlavních složek stravy. Měli byste je jíst, to není téma. Je však nutné zařazovat všechny přílohy, ovoce a sladkou zeleninu pouze ráno? Nebo si je můžete dát i k večeři?

Pokud chcete zhubnout nebo si udržet štíhlou postavu, nesmíte večer jíst žádné sacharidy. Věříte tomu, nebo si myslíte, že je to spíše přehnané?

Otázka, zda večer jíst či nejíst sacharidy, je velmi individuální. Někdo je s nimi večer v pohodě, někdo ne. Já osobně dávám večer přednost zelenině s bílkovinami (libové maso, vejce, tofu…), obohacené o zdravé tuky (olivový olej, avokádo, ořechy).

Důvod je jednoduchý – během dne už jsem snědl doporučený denní příjem sacharidů a večer mám rád lehčí jídla, která neobsahují tolik sacharidů. Pokud však někomu vyhovuje lehká strava přes den, může si ji večer dopřát v určitém množství.

Dříve byly démonizovány tuky, dnes jsou démonizovány sacharidy, a proto se nyní toto téma skloňuje snad ve všech pádech. Nejjednodušší rozdělení těchto živin je na jednoduché (sladkosti, ovoce, med…) a komplexní nebo složené (zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky). Měli byste konzumovat především komplexní sacharidy.

I zde však platí pravidlo „všeho s mírou“. Přestože potraviny s komplexními sacharidy poskytují cennou vlákninu, vitaminy, minerály a další zdraví prospěšné látky, nesmíte to s nimi přehánět.

Důležité je také myslet na zdroje bílkovin a tuků a jejich vzájemný poměr a samozřejmě na celkový objem snězené potravy za den, tedy na energetickou zátěž.

Rady typu „nejezte po 17. hodině“ jsou podle mého názoru nevhodné. Pokud sníte poslední jídlo v 17 hodin a máte před sebou ještě několik hodin práce nebo vás čeká školení či studium a vy jdete spát například až po půlnoci, určitě budete nepříjemně unavení a vaše tělo nebude mít dostatek energie, říká odborník.

zdroj: Eatingwell.com, Eatthis.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pexels