Výškové budovy v Česku: Znáte je všechny? Která zanedlouho všechny přeroste?

Víte, kolik v Česku máme nyní budov, jejichž střecha je ve výšce 100 a více metrů? Pojďte se podívat na seznam staveb, které se do této výšky dosud vyšplhaly.

V budoucnu povede Ostrava

Nyní se Ostrava na náš list nedostala, protože ve městě stojí „jen“ ostravský mrakodrap, tedy výšková budova, která byla postavena v šedesátých letech. Tato vysoká bytovka má celkově 22 pater a její celková výška je pouhých 68 metrů. V plánu ale město má postavit budovu Ostrava Tower, ta by měla mít nejvyšší bod ve výšce 267 metrů.

Prvenství drží Brno

Prozatím nejvyšší postavenou budovu v České republice můžeme nalézt v Brně. Celkově třicet pater má tamní AZ Tower. Nejvyšší bod naleznete ve výšce 116 metrů nad zemí. Výška střechy je pak 111 metrů. A kdy byla postavena? Docela nedávno, před necelými deseti lety. Kráska z železobetonu, která se ještě pyšní ocelovou nástavbou, na které vyniká její prolomená fasáda. A co v ní naleznete? Od všeho něco. Kanceláře, rezidenční prostory, nebo třeba obchodní galerii, fitness a autoservis.

Třikrát Praha

V Praze nalezneme hned tři budovy, které mají výšku nejvyššího bodu 100 a více metrů. Nejvyšší z nich je City Tower, což byla původně stavba, která měla sloužit jako sídlo tehdejšího Československého rozhlasu. Po dlouhých letech došlo k obnovení prací na stavbě a roku 2008 byla světu představena její nová podoba. Na Pankráci se pak nachází třetí nejvyšší budova u nás, City Empiria, známá pod původním názvem Motokov. Na Praze 4 pak naleznete i další výškovou budovu, V Tower.

Do seznamu nad sto metrů se o pouhé čtyři metry nevešla jedna z dominant Mostu, SaS group Tower, která byla postavena mezi lety 1970 až 1984.

Zdroj: Wikipedie. Náhledový obrázek: GettyImages