Zahrádkáři a bylinkáři: Co dělat v březnu na balkóně, terase a zahradě?

Jaro klepe na dveře, dny se prodlužují a příroda opět ožívá. Nyní je roční období, kdy by se měli zahrádkáři a bylinkáři začít aktivizovat. Nezáleží na tom, zda máte balkon, terasu nebo zahradu. Ty nejdůležitější tipy a triky jsou pro vás právě tady a teď.

Co dělat v březnu

Nemusíte utrácet spoustu peněz ani mít mraky prostoru, abyste si domů vnesli trochu přírody. Často postačí okenní truhlík nebo květináče umístěné na slunci. V zásadě potřebujete pouze základní příslušenství a pár rad.

Kromě toho byste měli také zvážit, kde rostlinky kupujete. Nejideálnější je pořizovat je pouze od „bio zahrádkářů“, a to pro nás spíše vzácné rostliny. Můžete tak zachovat biologickou rozmanitost v malém měřítku.

Fotka od Getty Images

Bylinky

Bylinky jsou poněkud choulostivé. Přímo do květináče nebo na zahradu lze proto v březnu sázet pouze robustnější bylinky. Jedná se o řeřichu, kerblík a petržel. Před setím je dobré půdu pořádně prokypřit. Semena bylinek zasypte tenkou vrstvou zeminy a následující týdny udržujte mírně vlhké.

„Divoké“ byliny

V březnu také začíná sezóna volně rostoucích bylinek. O medvědím česneku se píše v současné době všude. Je ale také nejlepší čas na sběr pampelišek a popenců. Nyní se dá nasbírat i hodně kořenů, které jsou výborné k výrobě tinktur. Například arnika.

Fotka od Getty Images

Zelenina

Brokolici, pórek, cibuli, červenou řepu, česnek, hlávkový salát, rebarboru, hrášek a špenát lze vysévat do pařeniště nebo přímo venku za teplot nad nulou. Pokud máte terasu nebo balkon, lze to udělat i v květináčích.

Ovoce

Pro lidi, kteří mají terasu nebo balkon, jsou bobule vhodné i jako kontejnerové rostliny. Ale na to je ještě moc zima. Ty by se měly vkládat do květináče, až když je tepleji (konec dubna).
Vlastníte-li zahradu, zkontrolujte ovocné stromy, zda nejsou poškozené mrazem. Pokud je kůra poškozená, opatrně seřízněte její okraje a potřete sadařským stromovým balzámem.
Při hnojení ovocných stromů zapracujte kolem kmene organická nebo minerální hnojiva.

Fotka od Getty Images

Zahrada

Uvolněte půdu za pomocí kultivátoru, odstraňte listí a plevel. Na záhony přidejte výživnou půdu z kompostu (pokud se tak nestalo již na podzim). Pro předehřátí studené půdy k setí rozložte na hotové záhony tmavou fólii. Uchovává sluneční teplo a předává ho zemi. Jmelí se přichytává na stromy jako parazit a odčerpává z nich minerály. Nejlépe jej zahradnickými nůžkami odstřihněte v místě, kde proniká do kůry. Dávejte ale pozor, abyste strom nepoškodili!

Zdroj: www.schnu1.com. Náhledová fotografie: Getty Images