Chcete si vychutnat krásu letních zahrad i po dobu zimních měsíců? Postavte si zimní zahradu svépomoci. Ještě před tím však potřebujete zvážit několik věcí.
Moderní zimní zahrada v soukromém domě nebo chatě bývá při správné realizaci ozdobou domu. Vytváří příjemné místo na odpočinek a umožňuje vám prodloužit pobyt v přírodě i po dobu zimních měsíců. V praxi jde o seriózní stavbu, která si vyžaduje před-projektovou přípravu, projektování a samotnou stavbu. Hlavně tehdy, když chcete zimní zahradu využívat během celého roku jako plnohodnotnou obytnou místnost.
Zimní zahrady svépomoci
Výstavba zimní zahrady vlastníma rukama je jednoduchá i složitá. Všechno závisí od zvoleného dizajnu, materiálu, způsobu zasklení a dalších faktorů. Můžete si vybrat racionální projekt a postavit zimní zahradu vlastníma rukama, ale v každém případě to bude vyžadovat váš čas a finanční náklady, které se můžou někdy zbytečně navýšit. S využitím rad odborníků a dodržením požadovaných podmínek, je možné skutečně výrazně ušetřit na nákladech. Jakmile se přeci jen rozhodnete postavit si zahradu svépomoci, je třeba si odpovědět na tyto 4 otázky.
Sezónní zimní zahrada nebo celoroční
To, jakou část roku plánujete využívat vaší zimní zahradu, ovlivní výběr materiálu a další skutečnosti.
Například jaké má izolační vlastnosti zvolený materiál, a také jak se vyrovná s fyzikálními vlivy okolí i co má vliv na rosení oken.
Materiál, který bude použitý na konstrukci
Nejčastějším materiálem, který se používá na výrobu konstrukce zimních zahrad, je dřevo a hliník. Někdy se používá i ocel. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody.
Dřevo – profily se většinou vyrábějí z lepených dřevěných vrstev, díky kterým jsou velmi pevné a odolné vůči deformaci. Například společnost Esmero, používá na výrobu svých často atypických zimních zahrad výhradně lepený BSH hranol kvalitativní úrovně opracování, což je nejvyšší úroveň opracování. Takto opracovaný lepený hranol má zhruba třikrát větší nosnost než řezané dřevo a umožňuje tak vytvářet konstrukci s poměrně velkým rozpětím – až 7 metrů. Další výhodou tohoto materiálu jsou jeho výborné tepelně- izolační vlastnosti. Ze dřeva je možné vyrábět prvky dokonce i v obloukovém tvaru. Rozměry a dimenze dřevěných konstrukcí zimních zahrad jsou tak skoro bez omezení.
Hliník – největší výhodou tohoto materiálu je jeho lehká údržba. Naopak jeho nevýhodou je slabá nosnost v příčném zatažení, což umožňuje vytvářet konstrukce s rozpětím jen do tří metrů. Záleží však na matriálu, který se rozhodnete použít na střešní krytinu. Společnost Esmero používá například jako střešní krytinu izolační dvoj- sklo. Při hliníkové konstrukci jen do výsuvu střechy 3 metry od stěny domu. Při troj-skle se tento rozměr ještě více zkrátí. Hliníkové konstrukce jsou vhodné, maximálně do druhého stupně sněhového pásma, podle kterého má tento oblíbený materiál znovu své omezení.
Dalším mínusem hliníku je jeho slabá tepelná izolace, která se dá zlepšit použitím tepelně-izolačních vložek.
Ocel – konstrukce zimní zahrady z ocele je pevná a tuhá, ne však těžká. Samotný materiál je náchylný na korozi a vyžaduje poměrně častou údržbu. Ocel, podobně jako hliník má slabou tepelnou izolaci.
Materiál, který bude použitý na střešní krytinu
V případě kdy nechcete zachovat prosvětlený prostor, na střechu vaší zimní zahrady můžete použít jakýkoliv materiál, který je dostupný na trhu. Plech, tašky, dřevěný záklop a šindele. Dnes se do popředí dostávají například i zelené střechy nebo střechy s fotovoltaickým sklem, které má v nabídce i výrobce zimních zahrad Esmero. Této společnosti na naší planetě záleží. Důležité je, aby použitá střešní krytina měla dobré tepelně- izolační vlastnosti. Při nesprávně zvoleném materiálu se totiž začne srážet vlhkost, což může činit problémy.
Nejoblíbenější a nejprodávanější střešní krytinou jsou izolační dvoj-skla nebo troj-skla, které dokážou efektivně utlumit zvuky z vnějšího prostředí a zabezpečí dobré prosvětlení zimní zahrady.
V Esmero dodávají standardně na zimní zahradu kombinaci vrchního kaleného bezpečnostního skla a lepeného spodního bezpečnostního skla, jako kombinaci izolačního dvoj-skla. Přesto by měl zákazník dbát na správný výběr. Stejně tak doporučují, aby vrchní sklo mělo reflexní úpravu Stopsol. Stopsolová úprava skla velmi výrazně ovlivní přechod infračerveného a ultrafialového slunečního záření. Firma nabízí svým budoucím zákazníkům prohlídku některých svých staveb, aby se mohli přesvědčit o vlastnostech takových řešení a zvolit si tak správný materiál.
Okenní systémy v zimní zahradě
Další důležitou otázkou při projektování zimní zahrady je, jaký okenní systém bude použitý na výrobu vaší vysněné zimní zahrady. V současnosti existuje na trhu velké množství okenních systémů a bývá těžké se v nich orientovat. Výběr okenních systémů též závisí na více faktorech. Například tvar zimní zahrady, použitý materiál, rozměry okenních tabulek apod. Proto byste tento výběr měli raději svěřit do rukou odborníků, kteří pro vás navrhnou nejlepší řešení za nejpřijatelnější cenu.