Životní styl plný povinností a úkolů blahodárně ovlivňuje zdraví našeho mozku. Především v pokročilém věku

Tato zpráva je útěchou pro ty, kteří mají příliš mnoho povinností a málo volného času. Ale jen do určité míry.

Podle studie Texaské univerzity, uveřejněné v časopisu Frontiers in Aging Neuroscience, která zahrnovala přes 300 účastníků, mají jedinci s množstvím úkolů větší pravděpodobnost, že se jejich mozek udrží ve zdravém stavu. Mají jasnější mysl, lépe si vybavují vzpomínky a s postupujícím věkem tyto schopnosti přetrvávají.

Stimulaci mozku prospívá aktivita těla i mysli

Vědci se ve studii zabývali 330 zdravými osobami ve věku od 50 do 89 let. Ptali se jich na to, co dělají celý den, a podrobili je sérii testů. Výsledky ukázaly, že nezávisle na věku a vzdělání je životní styl bohatý na povinnosti spojený se zdravým mozkem. Osoby, které byly zaměstnány úkoly ve větší míře, zpracovávaly informace rychleji a jejich paměť, uvažování a slovník byly bohatší než u méně zaměstnaných osob. Podle vědců tak životní styl bohatý na nejrůznější aktivity zvyšuje schopnost učit se novým věcem, stimuluje mozek a klade před něj stále nové výzvy.

Aktivní životní styl přeje zdravému mozku. Fotka od DCStudio z Freepik

„Ze studie vyplývá, že zaměstnanější osoby mají lepší kognitivní schopnosti, hlavně pokud se jedná o zapamatování si věcí, které se nedávno naučily,“ vysvětluje jedna z autorek výzkumu Sarah Festiniová. Předchozí studie zdůrazňovaly nutnost plnit komplikované úkoly, aby mozek zůstal výkonný. Kdo je velmi zaměstnán, učí se nové věci rychleji. Navíc se učí zvládat nejrůznější situace a potkává se s mnoha lidmi.

Trvalý stres nepomůže

Co ale říci o člověku, který čelí stresu neustále? „Kdo se příliš stresuje, toho doženou problémy. Je také možné, že nedokáže zvládat situaci,“ vysvětluje Denise Parková z Texaské univerzity. Avšak získané údaje ukazují, že pozitiva pro mozek převažují. Nyní se tak vědci snaží dokázat, že hodně úkolů má skutečně příznivý vliv na mozek. „Chtěli bychom najít recept na to, jak zachovat mozek v plné síle i ve stáří “ dodává Parková.

Zdroj: www.fastcompany.com. Náhledová fotografe: Anna Shvets from Pexels