10 nejhůře hodnocených českých jídel podle světového atlasu jídla

Pojďte se s námi podívat, jak poklady naší národní kuchyně hodnotí zážitkový cestovní průvodce tradičním jídlem TasteAtlas, který shromažďuje autentické recepty, recenze kritiků a vědecké články o oblíbených potravinách a pokrmech. 

Vybrali jsme z více českých „hitů hitparádu“ 10 českých specialit od snesitelnějšího k tomu nejodpudivějšímu pokrmu. Pokochejte se i – pro nás vtipným – popisem jídel od cizinců:

10. Koprová omáčka

Česká kuchyně oplývá různými omáčkami a jedním z nejčastějších druhů je hustá a krémová omáčka s koprem známá jako koprová omáčka. Základem této omáčky je smetanová směs z mléka nebo masového vývaru, která se zahustí pšeničnou moukou a dochutí solí a cukrem.

Kromě štědrého množství čerstvě nasekaného kopru některé varianty omáčky obsahují ocet, namočený chléb nebo zakysanou smetanu. Obvykle se podává spolu s vařeným hovězím masem, houskovým knedlíkem a natvrdo vařenými nebo sázenými vejci. Omáčka je oblíbená nejen v České republice, ale i na sousedním Slovensku.

9. Nudle s mákem

Jednoduchý a výživný pokrm sestává ze širokých pšeničných těstovin, které se zalijí velkým množstvím rozpuštěného másla a poté se posypou mákem a cukrem. Kdysi bylo považováno za bohaté a chutné, dnes představuje skromné, ale oblíbené jídlo, které si Češi vychutnávají jako sladký hlavní chod nebo sytý dezert.

I když je obvykle spojován s Českou republikou, přesný původ pokrmu stále není znám, přičemž podobné odrůdy se pod různými názvy vyskytují v mnoha zemích střední a východní Evropy. V Rakousku je podobný pokrm známý jako Mohnnudeln (v Českuobdoba s bramborovými škubánky – pozn. autora) připravovaný s tlustými a krátkými bramborovými noky, zatímco srbská verze z Vojvodiny se nazývá rezanci s makom.

8. Jelito

Jelito je tradiční česká krvavá klobása. Je zhotovené z vepřové krve a mletého vepřového masa (hlavně hlavy, bůčku a vnitřností), obsahuje sádlo a různé koření jako je majoránka a kmín. Různé variace také obsahují celozrnné nebo obyčejné bílé housky, které vytvářejí kompaktnější konzistenci.

Vzhledem k tomu, že se jedná o neuzenou klobásu, je tradičně vařená nebo smažená, než se podává spolu se štiplavou hořčicí, křenem a zelím.

7. Jihočeská niva

Jihočeská niva je plísňový sýr vyráběný z kravského mléka v Jihočeském kraji v České republice od roku 1951. Musí vážit přibližně 2,8 kilogramu a má omytou kůru s polovoskovou úpravou a modrozelenou plísní na krémově až světle hnědě zbarveném exteriéru.

Na vnitřní straně je krémově bílá až světle žlutá barva s modrozelenými plesnivými žilkami a – jako by –  „stopami po píchání jehlou rozptýlenými po celém sýru“. Jeho textura je drobivá a poloměkká, chuť je slaná, intenzivně aromatická, ostrá a štiplavá.

6. Kyselo

Kyselo je vydatná česká kynutá polévka, která pochází z Krkonoš. Základem polévky je kynutý kvásek, obvykle z vykynuté žitné mouky, zalitý kmínem okořeněným vývarem a vařený do zhoustnutí. I když existuje mnoho regionálních variant, většina z nich se vaří s bramborami a houbami a podává se s míchanými nebo vařenými vejci.

Kyselo, které se velmi podobá tradičnímu polskému žuru, je jedním z nejstarších českých jídel, které se často podává jako uspokojivý hlavní chod.

5. Tlačenka

Tlačenka je česká verze želatinového „head cheese“ (z angličtiny něco jako sýr z hlavy). Skládá se z různých vepřových kousků (především z hlavy telete nebo prasete – doplnění autora), hlavně vnitřností, které se dusí s nakrájenými nožičkami, vše se nacpe do vepřových střev a zchladí do ztuhnutí. Tlačenka se obvykle tvaruje do dlouhých a velkých válcových trubic a podává se nakrájená na silné plátky.

Tento tradiční český výrobek svou hrubou strukturou připomíná „hrubou paštiku“ a obvykle se podává s nakrájenou syrovou cibulí, žitným chlebem a troškou octa.

4. Škvarky

Čvarci nebo ocvirki jsou tradiční specialitou, která je také oblíbená v jihovýchodní Evropě a na Balkáně. Tato odrůda vepřové kůže nebo škvarky je obvykle domácí a vyrábí se tepelným extrahováním tuku ze sádla. Sádlo se obvykle nakrájí na kostky a smaží na vlastním tuku, dokud se nerozpustí a v hrnci nezůstane tuhá a křupavá vepřová kůže.

Škvarky se během procesu stále míchají dlouhou vařečkou a často se přidává mléko, aby získaly barvu karamelu. Do směsi se obvykle přidává sůl, zatímco někteří kuchaři do směsi rádi přidávají česnek nebo cibuli. Škvarky se obvykle připravují na konci podzimu nebo v zimě, často při porážce prasat, a obvykle se podávají jako svačina s chlebem a syrovou cibulí a nejlépe se snoubí s pivem nebo rakijí. 

3. Rýžový nákyp

Je to tradiční český a slovenský pokrm, který se často podává jako hlavní chod. Skládá se z rýže uvařené v mléce, vychlazené a smíchané se žloutky, cukrem, máslem, vanilkou a rozšlehanými bílky.

Směs později promícháme s ovocem, potřeme silnou vrstvou ušlehaných bílků a pečeme do úplného ztuhnutí. Obvykle se připravuje s třešněmi nebo broskvemi, ovoce je často rozptýleno mezi vrstvami rýže. Přestože se jedná o sladké jídlo, většinou se jí jako druhý chod nebo jako hlavní jídlo.

2. Olomoucké tvarůžky

Unikátní stolní sýr vyráběný z odtučněného kysaného tvarohu na Hané v České republice. Má výraznou ostrou až pikantní chuť, která se vyvíjí během fáze zrání vlivem mikroflóry na jeho povrchu.

V závislosti na délce zrání se vůně může lišit od mírně až po intenzivně štiplavou. Na vnější straně je pokryta zlatou až oranžovou barvou a vypadá voskově jako plástev, zatímco uvnitř je struktura homogenní, poloměkká až měkká a mírně žvýkavá. 

1. Rybí polévka

Rybí polévka je tradiční česká rybí polévka, která se podává jako součást slavnostní štědrovečerní večeře. Obvykle se připravuje z kapra, různých druhů kořenové zeleniny a různým kořením, ale některé verze používají také bílé víno, smetanu nebo rybí jikry.

Tato vydatná rybí polévka se obvykle vaří s kapří hlavou, kostmi a vnitřnostmi, zatímco tělo se smaží a vychutnává jako hlavní chod. Rybí polévka, která je stálicí každé české domácnosti, se často zdobí pořádným množstvím čerstvé petrželky a doporučuje se podávat horká.

Zdroj: www.tasteatlas.com. Náhledová fotografie: Getty Images