Proč bychom do jídelníčku měli zařadit ovesné vločky a jaké jsou jejich účinky?

Proč ovesné vločky? Jsou zdravé, ale můžeme je jíst každý den?

Určitě ano! Oves je bohatý na rozpustná vlákna, která nám pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Tato vlákna navíc prodlužují dobu průchodu střevem, a snižují tak absorpci glukózy. Ovesné vločky také obsahují beta glukan, který snižuje hladinu lipidů.

Univerzální přísada

Můžeme z nich vytvořit velmi zdravou a jednoduchou snídani – například v podobě ovesné kaše. Z vloček se ale dá připravit mnoho dalších pokrmů, jelikož se dají zakomponovat do spousty jídel a jejich využití je velmi pestré. Můžeme je využít na zahušťování, drobenku, na různé koláče (ať už slané nebo sladké), lívance, sušenky, domácí granolu nebo muffiny atd.

Plné zdravých látek

Ať už potřebujete rychle zahnat hlad nebo dodat energii, oves je potravina, která snadno splní Vaše potřeby. Je nabita bílkovinami, vlákninou, obsahuje málo tuku, dodá Vám energii a pomáhá vést zdravý životní styl.

Ovesné vločky mají širokou škálu živin jako je vláknina, vitamin E, esenciální mastné kyseliny atd., které z nich dělají špičku v žebříčcích zdravých potravin!

Fotografie od Life Of Pix z Pexels

Pojďme se podívat, jak nám tedy vločky mohou pomoci:

1. Předchází kardiovaskulárním chorobám

Antioxidanty přítomné v ovesných vločkám jsou prospěšné vůči srdečním chorobám, vláknina naopak pomáhá snižovat špatný cholesterol. Oves Obsahuje také rostlinné lignany, zejména pak enterolakton, které chrání před srdečními chorobami. Oves tedy pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a udržuje vaše srdce zdravé.

2. Zabraňují zácpě

Oves je bohatým zdrojem vlákniny a to jak rozpustné, tak i nerozpustné, která pomáhá regulovat pohyby střev, a tím předchází zácpě. Zahrnutí této superpotraviny do vaší každodenní stravy může udržet problém se zácpou na uzdě.

3. Kontrolují hladinu cukru v krvi

Protože oves pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a snižuje riziko cukrovky typu 2, měli by diabetici konzumovat oves pravidelně. Vysoký obsah vlákniny a komplexních sacharidů zpomaluje přeměnu tohoto jídla na jednoduché cukry. Beta-glukan zpomaluje pokles hladiny cukru v krvi před jídlem a také jeho následný vzestup po jídle.

4. Prevence proti rakovině

Lignan, stejná sloučenina, která pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, také pomáhá snižovat riziko rakoviny související s hormony jako je například rakovina prsu, prostaty nebo vaječníků.

5. Snižují hypertenzi

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, denní dávka ovsa pomůže v boji proti tomuto problému a následně sníží riziko vzniku hypertenze.

6. Bohatý zdroj hořčíku

Oves je také bohatým zdrojem hořčíku, který je klíčem k funkci enzymů, produkci energie. Ten také pomáhá předcházet infarktu a mozkové mrtvici uvolněním krevních cév, podporou srdečního svalu a regulací krevního tlaku. Vysoká hladina hořčíku je také velmi účinná při využití glukózy a inzulínu v těle.

7. Pomocník na hubnutí

Oves je nízkokalorické jídlo, které zpomaluje trávení a dodává tak větší pocit sytosti. Touto přísadou je tedy možné snížit hlad a vaše chutě, což může napomoci hubnutí.

Fotografie od Ash z Pexels

8. Ochrání proti nemocem

Je prokázané, že vláknina v ovesných vločkách zvaná beta-lepek pomáhá neutrofilům rychleji cestovat na místo infekce. Ten má také schopnost zvyšujovat jejich schopnost – eliminování bakterií.

9. Ochrání pokožku

Oves byl a je používán jako účinný zklidňující prostředek ke zmírnění svědění a podráždění. Zároveň poskytuje pro naši pokožku řadu výhod – má například schopnost normalizovat pH pokožky nebo ji celkově hydratovat a zjemnit – takže ani v kosmetice se ovesné vločky neztratí!

Zdroj: food.ndtv.com, náhledový obrázek: cgdsro z Pixabay