Potraviny, které pomáhají zvládat příznaky stresu a vyčerpání

Občasné záchvaty stresu přepadnou čas od času každého z nás. Pokud však tyto stavy zažíváte častěji, nebo jsou dlouhodobé, není od věci navštívit vašeho lékaře. Chronický stres může mít špatný vliv nejen na vaše duševní zdraví, ale i na to fyzické. Vyšší hladina hormonů kortizolu a adrenalinu, resp. epinefrinu v krvi totiž zvyšuje riziko mozkové mrtvice a infarktu myokardu. Často také docházet k zužování cév, zvyšování hladiny cukru v krvi a celkovému oslabení imunitního systému. Některé potraviny mají schopnost hladinu stresu ovlivňovat. Ptáte se, které to jsou?

1) Heřmánek

Heřmánkový čaj je celosvětově proslulý svými antioxidačními a protizánětlivými účinky, za které vděčí vysokému obsahu flavonoidů. Nedávné studie prokázaly, že heřmánkový čaj může pomoci se snížením hladiny negativního stresu. Heřmánkový čaj je navíc snadno dostupný a bezpečný i ve vyšších dávkách.

2) Zelený čaj

Pokud nejste příznivci bylinkových čajů a máte radši neutrální chuť, sáhněte po zeleném čaji. Ten obsahuje theanin, který je v posledních letech předmětem mnoha studií pro své možné pozitivní účinky na mentální zdraví, zejména poruchy afektivity a trvalé poruchy nálady. Theanin navíc může zvyšovat produkci dopaminu a serotoninu, takzvaného hormonu štěstí.

3) Tučné ryby

Každý ví, že naše strava by měla být co nejpestřejší. Co ale v jídelníčku chybí většině z nás, jsou tučné ryby. Losos, makrela, sardinky nebo pstruh obsahují omega 3 mastné kyseliny (EPA a DHA), které disponují protizánětlivými účinky a pozitivně ovlivňují naše duševní zdraví. EPA neboli kyselina eikosapentaneová udržuje v kondici především naše kardiovaskulární zdraví. DHA neboli kyselina dokosahexaenová je pak důležitá pro správnou činnost mozku a nervového systému, u dětí hraje zásadní roli při správném rozvoji mentálních funkcí. Alespoň dvakrát týdně zpestřete svůj jídelníček něčím mastnějším, zdravé tuky jsou povoleny!

4) Hořká čokoláda

Tohle zjištění snad nikoho nepřekvapuje. Ačkoliv stále ještě není zcela jasné, kde se antistresové účinky čokolády berou, víme to, že obsahuje tryptofan. Tryptofan je poměrně málo známá esenciální aminokyselina, která funguje jako prekurzor serotoninu. Má přirozeně uklidňující účinky, pomáhá v boji s úzkostí a zlepšuje kvalitu spánku. Tryptofan je dostupný i jako doplněk stravy, ale kdo by se chtěl ošidit o lahodnou chuť čokolády?

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com / Náhledová fotografie: freepik