9 tajemství šťastně a příjemně prožitého důchodu

Ušetřete před odchodem do důchodu, utrácejte po – ale ne příliš mnoho. A nezanedbávejte své fyzické ani duševní zdraví.

Šťastný důchod znamená mnoho věcí pro mnoho různých lidí. I v tomto případě existuje několik tipů, které vám mohou pomoci k tomu, abyste si důchodový věk užili příjemněji. Server AARP oslovil tři severoamerické odborníky, kteří napsali zajímavé knihy o odchodu do důchodu. Z jejich doporučení vybíráme devět nejlepších tipů pro skutečně šťastné období zaslouženého odpočinku.

1. Spořte, abyste mohli utrácet

Je mnohem snazší peníze utrácet, než je spořit, ale uspokojení, které si budete v důchodu užívat tím, že jich budete mít dostatek, je pádným argumentem, jak si během pracovních let dost našetřit. Podle jednoho z autorů a investičního stratéga Wese Mosse je klíčem začít spořit co nejdříve, s cílem mít naspořen dostatečný obnos v době odchodu do důchodu. Samozřejmě ne každý dokáže tolik ušetřit, ale je to dobrý cíl. Je také dobré mít hypotéku splacenou nebo téměř splacenou. Kdo má do poslední splátky zhruba pět let, má čtyřikrát větší šanci, že si bude žít spokojeněji. Dobrým tahem také je, když peníze na důchod pocházejí z různých zdrojů, jako je sociální zabezpečení, důchod, příjem z pronájmu, příjem z investic a možná i práce na částečný úvazek.

2. Zapalte se do koníčků

Sezení na gauči a sledování repríz telenovel a filmů pro pamětníky pravděpodobně nebude mít za následek fantastický důchod. Nejšťastnější důchodci vědí velmi dobře, jak cestovat, hrát si a objevovat, a pravidelně se z celého srdce věnují třem a více koníčkům, říká Moss. „Kočku možná zabila zvědavost, ale nedostatek zvědavosti zabíjí šťastného důchodce,“ říká. Mějte na paměti, že nezáleží na tom, jaké máte zájmy. Může to být turistika nebo cyklistika. Může to být fotografování nebo dobrovolnictví. Mohlo by to být dokonce malování divadelních scén pro místní ochotnické divadlo. Nejdůležitější je, že jste zapálení do vašich koníčků.

3. Nastavte si režim, návyky a rituály

Jen málo věcí je pro šťastný důchod důležitější než pravidelný režim a zaběhnuté rituály – a nakonec se jich držet, říká další autorka Nancy Schlossbergová, profesorka z katedry poradenství a personálních služeb. Vymyslet vyhovující režim a zavést rutinu, které vám přinášejí potěšení, může chvíli trvat. Většina důchodců možná bude muset trochu experimentovat a smířit se s tím, že může chvíli trvat, než zjistí, které činnosti fungují a které ne. „Odchod do důchodu je velký přechod, který mění vaše role, vaše návyky, vaše vztahy a vaše povědomí o sobě a okolním světě,“ říká. „Můžete mít potíže najít svou vlastní cestu a vytvořit si nové návyky a rituály. Musíte být trpěliví.“

4. Děti nablízku, ale ne příliš

Úroveň štěstí většiny důchodců raketově stoupá, když žijí v blízkosti alespoň jednoho – a nejlépe dvou – dospělých dětí. Ale děti by na vás neměly být závislé. Dospělé děti nejšťastnějších důchodců „jsou venku z hnízda a žijí si svůj vlastní život, než aby vysávaly finanční struky svých rodičů,“ říká Moss. Ve skutečnosti to znamená, že čím více rodiče financují svoje dospělé děti, tím jsou v důchodu méně šťastní.

5. Nová identita bez pracovního zatížení 

Po většinu z nás je naše práce naší identitou, a jakmile odejdeme do důchodu, naše identita je pryč. Ale tato pracovní identita se po odchodu do důchodu stane zkresleným sebeobrazem. Je zásadní najít nový, zastřešující účel, říká Ernie Zelinski, životní kouč a další z autorů. Pro 72letého Zelinského se odchod do důchodu stal synonymem pro psaní knih, které vždy chtěl napsat. Krátce poté, co odešel z práce, si nechal vyrobit tričko s nápisem „Znalec volného času“. Na rozdíl od svých pracovních let říká, že jeho identita „je nyní založena na mé kreativitě a duševní pohodě“.

6. Kontakty širokého spektra

Lidé se spoustou dobrých přátel jsou nejen šťastnější, ale i déle žijí, říká Zelinski. Ale neomezujte své vztahy pouze na kolegy z práce. „Většina přátel na pracovišti nejsou skuteční přátelé a většina z nich zmizí poté, co opustíte pracoviště. Je důležité, aby se kontakty rozšířily na vaše osobní zájmy mimo práci – a zvláště důležité je, aby některá z těchto přátelství byla i s mladšími lidmi. Muži mívají navazování nových vztahů těžší než ženy, ale stále je důležité to zkusit. Spokojený důchod vyžaduje přátele různého věku z různých oblastí života,“ říká.

7. Nové situace, noví lidé

Neméně důležité je vedle pravidelného režimu mít možnost pravidelně zkoušet nové věci. Důsledné setrvání ve své komfortní zóně může vést k nedostatku iniciativy a letargii, říká Schlossbergová. Když sama odešla do důchodu, ihned se přestěhovala, což vyžadovalo, aby nejen zkoušela nové věci, ale také oslovovala neznámé lidi. I když nedoporučuje přestěhovat se záhy po odchodu z práce, naopak radí, abyste během důchodu vpluli do neznámých vod a poznali tak nové, neznámé věci, lidi a místa.

8. Berte své zdraví vážně

Typicky: nejšťastnější důchodci také patří mezi ty nejzdravější. „Často jsou v pohybu,“ říká Moss. „I když s genetikou mnoho neuděláte, stále můžete provádět jednoduché a pravidelné kroky k péči o své tělo. Není to o dietě, ale o tom, věnovat pozornost tomu, co jíte. Nemusí se z vás najednou stát „krysa z tělocvičny“, ale jde o to najít si každý den čas na snadné ​​cvičení jako je chůze, jízda na kole nebo plavání.

9. Neškudlete

I když by odchod do důchodu neměl být časem bezmyšlenkovitého rozhazování, rozhodně by to nemělo být období přespřílišného škudlení. Je čas „ovládnout střed“. Nemusíte pravidelně večeřet v drahých restauracích, neodepírejte si ale „jednoduché požitky“, jako je například dobrá káva v příjemné kavárně. Je také důležité utratit část svých penzijních úspor pro mentální potěchu, jako je cestování a návštěvy rodinných příslušníků. 

Zdroj: www.aarp.org. Náhledová fotografie: Getty Images