6 míst, na kterých máte v kuchyni nejvíc bakterií aniž byste to tušili

Kuchyně je jedno z míst, které se snažíme udržovat v co největší čistotě. Některé věci jsou však rájem pro bakterie. Znáte všechna místa, která v kuchyni bývají ze všeho nejšpinavější?

Houbičky na nádobí

Houbičky na nádobí jsou skvělým pomocníkem při mytí nádobí, hlavně díky jejich schopnosti sát tekutiny a nečistoty. V houbičkách se však udržuje vlhkost a ta je živnou půdou pro bakterie. Proto houbičku po každém použití pečlivě vyperte v horké vodě s mycím prostředkem a nechte pořádně proschnout. 

Pokud houbička zapáchá, nemějte slitování a hoďte ji do koše, jelikož právě zápach značí rozšířenost bakterií.

Prkénka

Možná jste si mysleli, že na vašem prkénku se zas tolik bakterií nevyskytuje. To byste se bohužel spletli. Při krájení na prkénku vznikají drobné škrábance, do kterých se dostávají opět bakterie a další mikroorganismy i plísně, které se neustále množí. Jelikož prkénko používáme denně, měli bychom ho stejně tak často dezinfikovat.

Utěrky na nádobí

Spousta lidí dělá obrovskou chybu, a to tu, že nerozlišují ručník na ruce a utěrku na nádobí a používají jednoduše jeden univerzální. Bakterie se pak šíří rychlostí světla a na problém máte zaděláno. Kromě toho, že je potřeba je rozlišovat, je také musíte každý den měnit. Pro někoho je to možná samozřejmost, bohužel ne pro všechny. Pokud máte den strávený převážně v kuchyni, klidně je měňte i dvakrát za den. Na ruce můžete používat také papírové utěrky, to však není příliš ekologická varianta.

Kuchyňská deska

Ale vždyť mám prkénko, tak na co bych každý den umýval kuchyňskou desku? 

Tak my vám to povíme. Kam pokládáte tašky s nákupem, když přijdete z obchodu? S největší pravděpodobností na kuchyňskou linku. A nebo tam ty věci pak vyskládáte, to už je celkem jedno. Nepokládáte na ni náhodou i telefon či klíče? Nejspíš se najde něco, co tam nepatří, ale stejně to tam pravidelně pokládáte. Vzhledem k tomu, že kuchyňská deska je základ kuchyně, měla by být také nejvíc čistá!

Úchytky, tlačítka a baterie

Úchytky jsou parádní věc. Snad by se dalo i říct, že je používáme v kuchyni ze všeho nejčastěji. Ale jak často je myjeme? V porovnání s mírou používání určitě ne tak často. Na takových místech se uchycuje třeba mouka, kousek másla nebo šťáva z masa. Tyto místa byste měli dezinfikovat jednou denně, ale pokud jste na to doteď zapomínali, vzpomeňte si alespoň jednou týdně.

Odkapávač na nádobí

Pokud nemáte odkapávač spojený přímo se dřezem a máte jej samostatný, pravděpodobně máte složitější jeho čištění. Odstranit z něj vodu bohužel nestačí a pokud odkapávač každý den nedezinfikujete, pravděpodobně se vám v něm začnou hromadit bakterie, o které v odkapávači s čistým nádobím určitě nestojíme. Proto jej každý den myjte hadříkem s dezinfekčním prostředkem a udržujte ho v suchosti.

Zdroj: Redakce. Náhledová fotografie: Gettyimages