Alkoholový žebříček: Holanďané pijí alkohol 112 dní v roce, ale zpití tak často nejsou. Jak to?

Nizozemci pijí alkohol více dní v roce než většina lidí, píše se v nové zprávě o užívání drog ve zhruba 20 zemích světa.

Holanďané si dají pivo nebo sklenku vína 112 dní v roce, Francouzi 132 dní a Novozélanďané 120, ukázal online průzkum společnosti Global Drug Survey, který vyplnilo 32 tisíc lidí.

Data od východu na západ

Společnost Global Drug Survey (GDS), založená v roce 2012, je nezávislá výzkumná organizace se sídlem v Londýně. Provádí největší průzkum užívání drog na světě. Používají šifrovanou online platformu ke shromažďování anonymních dat o užívání drog z celého světa.

Jejím posláním je podporovat upřímnou konverzaci o užívání drog a pomáhat lidem užívat drogy bezpečněji bez ohledu na právní status této drogy. K 1. prosinci se výzkumu zúčastnilo přes 900 000 lidí a GDS publikovala více než 65 akademických prací. GDS2021 byl představen v 11 jazycích. Česká republika se průzkumu neúčastnila.

Hitparáda opilců

Pokud jde o opilost, Nizozemci uvádějí, že pijí „přespříliš“ 15,7 dne v roce. V čele tohoto žebříčku jsou Australané s 26,7 „opilými dny“ za rok následovaní Dány a Finy.

Dánové a Finové také pravděpodobně nelitují toho, že se pravidelně opíjejí. Nadměrná konzumace alkoholu je „mrzí“ pouze v 17 % případů, zatímco Nizozemci se cítí špatně za každý takový exces téměř v každém čtvrtém případě, kdy se opijí.

Pandemie zbrzdila užívání drog

Průzkum, který obdržel odpovědi z více než 20 zemí, včetně 1 106 z Nizozemska, také zaznamenal dopad pandemie covidu-19 s mírným poklesem užívání rekreačních drog. Lidé navíc uvedli, že při společenském užívání drog dodržovali preventivní opatření, například při kouření nesdíleli jointy nebo dýmky.

S čím si Holanďané rádi ťuknou?

Když myslíme na Holandsko ve smyslu osvěžení, tak se nám určitě jako první vybaví pivo Heineken. Je zřejmé, že to není jediná věc, která se tady pije nebo může pít. Vedle slavného Heinekenu a Amstelu si místní pochutnávají na tradičních pivech jako je bokbier nebo witbier, ale podává se zde mnohem víc než „jen“ pivo.

Mnoho tradičních holandských nápojů obsahuje alkohol. Pokud jde o zákonný věk konzumace alkoholu, tak od 16 let je dovoleno popíjet pivo a víno a tvrdý alkohol pak od 18 let.

Co se týče populárních nápojů kromě piva je to gin genever a další slavné holandské likéry, advocaat, kopstoot, korenwijn a další.

Holandsko má hodně likérek a lihovarů. Likéry jsou zde populární od „zlatého věku“ neboli sedmnáctého století, kdy si je lidé vyráběli z dováženého cukru, koření a ovoce a mohli si je dovolit jen ti nejbohatší. V chudých dobách se pilo pivo a předchůdce ginu genever. Od té doby je alkohol podáván v malých sklenicích ve tvaru tulipánu a plní se až po okraj.

Holandská verze anglického ginu

Z války mezi Španělskem a Anglií v roce 1630 si angličtí vojáci přivezli recept na tzv. „Dutch Courage“ (holandská odvaha), který společně s Holanďany popíjeli na frontě. Ale jejich kopie nebyla nic moc, tak přidali nějaké bylinky a koření, aby byla „pitnější“. Odtud pochází rozdíl mezi anglickým bylinkovým ginem a holandským geneverem (jeneverem).

Advocaat by se dal krájet

Advocaat je o něco hustší, pudinková verze likéru z vaječného koňaku, jehož původ je spojen s Nizozemskem. Obvykle se vyrábí z vajec, cukru a brandy a měl by být dostatečně hustý, aby se dal jíst lžící. Výsledkem je zlatý nápoj, který slouží jako základna pro výrobu mnoha koktejlů a dezertů.

Volitelné přísady mohou být vanilka nebo jiné typy příchutí či sladidel, mléko nebo smetana a ochucené lihoviny. V Nizozemsku a Belgii se tento nápoj používá hlavně jako aperitiv nebo digestiv, který se obvykle podává v malé skleničce často ozdobený šlehačkou a jemně posypaný kakaem.

Zdroj: www.dutchnews.nl, www.absolutviajes.com, www.tasteatlas.com. Náhledová fotografie: Getty Images