7 jednoduchých znamení jak poznat, že s vámi druhý člověk psychicky manipuluje

Emocionální manipulace je zákeřná a těžko odhalitelná. K emoční manipulaci dochází, když se osoba, se kterou komunikujete, pokouší využít vašich emocí, aby získala to, co chce. Je to hra o moc, kdy se vás určitý člověk snaží ovládnout.

Emoční manipulace se nemusí týkat pouze partnerů, ale může přijít i od kolegy v práci, rodičů, přátel či kohokoliv jiného, s kým máte nějaký vztah. Často člověka ani nenapadne, že je s ním nějakým způsobem manipulováno. Tato situace je bohužel velmi častá. Jak tedy poznat, že s vámi někdo manipuluje?

Přinutí vás pochybovat o vlastní realitě

Pokud po konverzaci s určitým člověkem pociťujete zmatek, pak jste narazili na hlavní příznak, že s vámi tento člověk může manipulovat. Tato osoba se snaží přehlušit vaše instinkty a emoce a tím vám vtlačit svůj vlastní názor, aby pro vás působil důvěryhodně. V nejhorším případě může tento typ manipulace způsobit, že i ten emocionálně nejstabilnější člověk začne pochybovat o svém vlastním zdravém rozumu nebo ve vás vyvolává pocit, že se brzy zblázníte.

Izolují vás od ostatních vztahů

Pokud byste své myšlenky svěřili přátelům nebo někomu, s kým udržujete dobrý vztah, mohli byste si uvědomit, že s vámi tento člověk manipuluje. To je důvod, proč se mohou manipulátoři snažit vás izolovat od vašich dalších vztahů s lidmi.

Často rozpoutávají hádku

Manipulátoři často rozpoutávají hádku, kterou se snaží zkrátit zdravou diskuzi a přebrat nad vámi kontrolu. Jelikož sami k hádce nemají důvod, tak vytahují konflikty z minulosti nebo se snaží překroutit situaci v jejich prospěch. Také se vyžívají ve zdánlivě vtipných situacích a znehodnocují vaše pocity.

Foto: Unsplash

Nakonec se omlouváte manipulátorovi vy, i když nevíte proč

Po hádce, kterou manipulátor vyvolal, se často z neznámého důvodu omlouváte vy, což vám pak může přidat na zmatenosti. Tito lidé si umí skvěle hrát na oběť, aby se vyhnuli odpovědnosti za své činy.

Dostanou se k vám emočně blízko, a to velmi rychle

Manipulátoři se s vámi i brzy po seznámení podělí o svá intimní a zranitelná tajemství, čímž ve vás vyvolají pocit, že jim můžete věřit a budete mít pocit, že k nim máte velmi blízko. Tento člověk má však za cíl právě tuto situaci, aby ji mohli využít k manipulaci s vašimi city.

Říkají vám na všechno, že je to pro vaše vlastní dobro

Manipulátoři pochopitelně dělají vše pro svůj vlastní užitek, ale říkají vám přesný opak. Chtějí, abyste si mysleli, že dělají všechno pro vás a snaží se vás o tom neustále přesvědčit. 

Chtějí, abyste se vyjadřovali jako první

Manipulátoři se tváří jako naslouchaví lidé, kteří se opravdu zajímají. Ve skutečnosti se z vašich myšlenek snaží vymyslet nejlepší formu manipulace, které snadno uvěříte. Tato forma manipulace je častá zejména v obchodních vztazích, kdy se vám obchodník snaží vnutit nějaký produkt či službu.

Zdroj: thehealthy.com, Náhledový obrázek: Getty images