Plíseň na potravinách. Kdy je ještě můžete konzumovat a kdy už patří do koše?

Téměř na všech čerstvých potravinách se nachází malé množství plísňových spor (rozmnožovacích útvarů plísně). Takové množství neovlivní zdraví negativně. Nicméně s plísněmi není radno si zahrávat. Za konzumaci viditelně plesnivého jídla nemusíte zaplatit jen zvracením a průjmy, ale rovnou poškozením jater nebo ledvin. Přestože některé potraviny lze před další plísní zachránit, nezapomeňte, že i když budete mít doma jídlo, ze kterého je možné plíseň pouze odříznout, i tak je nutné společně s ní odstranit alespoň centimetr nezasažené části.

Tip: První pomoc při zkonzumování většího množství plísně

Jestliže jste omylem snědli něco plesnivého, spolkněte živočišné uhlí. Váže v těle jedovaté látky a pomáhá je organismu snadněji vyloučit. Tato rada ale neplatí pro těhotné ženy, osoby s oslabenou imunitou nebo po konzumaci velkého množství plísně. V takové situaci se neváhejte obrátit na lékaře.

Tvrdé a polotvrdé sýry

Jestliže tzv. suché sýry kupujete vcelku, máte vyhráno. V takovém případě stačí část pokrytou plísní jednoduše odříznout a zbytek sýra sníst, jelikož houba neprorůstá zbývající částí. Oproti tomu plátky napadané plísní nebo strouhaný sýr patří rovnou do koše.

Mezi tvrdé sýry můžeme zařadit např. parmezán, pecorino, většinu horských sýrů apod., polotvrdý je eidam, gouda nebo tylžský sýr.

Měkké sýry

Jak poznat, že na sýru jako hermelín, camembert, gorgonzola či niva už není jen ušlechtilá plíseň, která je běžnou součástí a je určena ke konzumaci? Plesnivý sýr poznáte podle zatuchlého zápachu. Mezi viditelné známky a jednoznačná znamení, že je sýr zkažený patří šedá, zelená, růžovo-bílá nebo černá plíseň.

Ovoce a zelenina

Plody a kusy napadené plísní rozhodně nejezte. Výhodou u některých druhů jako jsou např. mandarinky nebo jablka může být způsob šíření plísně. Většinou se totiž šíří nejdříve po jednom plodu než zasáhne jiný. Pokud u sebe skladujete více kusů, nenapadené ještě můžete zkonzumovat, ale je nutné je pečlivě umýt a sníst co nejdříve.

Foto od Pixabay

Brambory

Plíseň na bramborách se šíří rychle, takže takové hlízy nevykrajujte, ale rovnou vyhazujte.

Co ale dělat, když jste ze sklepa přinesli brambory s výhonky a zelenými skvrnami? V tomto případě je ještě nemusíte vyhodit. Je ale potřeba zasažená místa v dostatečné velikosti odříznout. Ovšem zcela zelené brambory nebo hlízy s klíčky delšími než půl centimetru už nekonzumujte. Obsahují totiž vysokou koncentraci jedovatého solaninu. Takové kusy patří do koše.

Ořechy

U ořechů hraje podstatnou roli, v jakém stavu je uchováváte. Oloupané nebo mleté ořechy, které napadla plíseň, musíte vyhodit kompletně. U nevyloupaných vyhoďte všechny zkažené a zbývající uskladněte v čisté, suché a prodyšné nádobě.

Jak u ořechů poznáte, že už se nedají konzumovat? Kromě pavučinek mezi jádry poznáte špatný stav ořechu podle zatuchlého nebo plísňového zápachu, krabacení plodu a nakyslé chuti, která nemá s tou běžnou mnoho společného.

Nepodceňujte kontrolu ořechů z vlhkých a teplých oblastí, mezi které patří např. pistácie, arašídy nebo para ořechy. Plíseň na takových plodech je obzvláště nebezpečná, jelikož obsahuje aflatoxiny, které poškozují buňky a mohou vyvolat rakovinu.

Které další potraviny patří rovnou do koše?

Jedná se o všechny potraviny s vysokým obsahem vody. Plíseň se šíří velice rychle a zasahuje celou potravinu, přestože viditelná může být jen na některých místech. Mezi takové potraviny patří kompoty, šťávy, mléčné výrobky, chleba, pečivo a vařená jídla.

Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Náhledový obrázek: Pixabay