Patří tohle do lednice? Jak správně skladovat ovoce a zeleninu a prodloužit jejich trvanlivost

Máte ve zvyku uklidit celý nákup do ledničky a mít čistý stůl? Děláte to tak i v případě ovoce a zeleniny? Možná to je ten důvod, proč určité kusy začnou rychle podléhat zkáze. Některým druhům totiž vychlazené prostředí nesvědčí a mimo lednici často vydrží mnohem déle. Při skladování v ledničce berte v potaz také konkrétní přihrádku, na kterou ovoce nebo zeleninu umístíte, protože v každé je teplota trochu jiná. Pokud chcete trvanlivost plodů, hlíz a listů co nejvíce prodloužit, dávejte při nákupu přednost lokálním surovinám. Nejsou zdlouhavě přepravovány a díky tomu je zakoupíte mnohem čerstvější.

Rajčata

Jestli chcete mít rajčata co nejdéle čerstvá, neskladujte je v lednici. Daří se jim mnohem lépe při pokojové teplotě na vzdušném a stinném místě. Dejte ale pozor, abyste je neměli v blízkosti nějakého ovoce, protože vylučují plyn ethen, který urychluje zrání ovocných druhů.

Exotické ovoce

U exotického ovoce jako banány, pomeranče, citrony, ananas, papája a mango se lednici raději vyhněte. Nízké teploty způsobují výskyt hnědých skvrn, tmavnutí vnitřku plodu a ztrátu aroma. Ideální bude, když budete exotické druhy uchovávat při pokojové teplotě, případně na chladnějším místě.

Paprika, cukety a okurky

I tyto druhy zeleniny potřebují k uchování čerstvosti vyšší teplotu, proto je pro ně pokojová nejlepší. Při uskladnění do lednice byste riskovali, že se na nich objeví skvrny a důlky a zelenina rychleji zplesniví.

Kořenová a cibulnatá zelenina

Bramborám, cibuli, mrkvi, červené řepě, černé ředkvi a topinamburům vyhovují teploty od 4 do 8 °C. Pro brambory je nejlepší chladný a vzdušný sklep, cibule ocení tmavé suché místo ve spíži, kořenové zelenině se bude dařit ve spodních šuplících lednice. Pokud byste mrkev nebo topinambury potřebovali uchovat déle, stačí je oškrabat a zasyrova zamrazit.

Foto od Pixabay

Jakými způsoby lze ještě prodloužit trvanlivost?

1. Zbavte se přebytečných obalů

Kolísání teploty v balení vede často ke kondenzaci vody a v důsledku toho rychleji vznikají plísně.

2. Odstraňte listy

U kořenové zeleniny odstraňujte listy, jelikož odvádějí vlhkost a zelenina se rychleji začne scvrkávat. Odstranění platí i u zvadlých salátových listů. Ty se snadno poškodí a rychle se začnou kazit.

3. Využijte vlhkou utěrku

Zelenina jako chřest, zelí, kedluben, salát, pastinák, mrkev či ředkvičky vydrží déle čerstvá, když ji před uložením do ledničky zabalíte do vlhké utěrky nebo pláténka.

Zdroj: Kolektiv autorů. Konec plýtvání jídlem. 1. vydání. Brno: KAZDA, 2020. 288 s. ISBN: 978-80-7670-001-7, Náhledový obrázek: Freepik