Aktuálně: Rylan (37), Londýn: Každodenní chůze mi pomohla zhubnout 36 kg za 10 měsíců

Sedmatřicetiletý Rylan z britského Londýna se podělil s magazínem Men’s Health o příběh, jak mu pohyb pomohl zhubnout, získat kondici a stát se zdravější fyzicky i psychicky.

Trpěl jsem nadváhou po dlouhou dobu, nejméně 10 let, a v nejtěžší době jsem vážil kolem 111 kg. Můj rušný životní styl byl obrovským faktorem, spousta cestování a zábavy v kombinaci s fyzickou nečinností. Nesnášel jsem cvičení. Také jsem neměl žádnou skutečnou představu o tom, co si dávám do těla; dvě porce jídla pro mě byly standardní. To vedlo k řadě zdravotních problémů: vyvinula se u mě chronická dna, která může být extrémně bolestivá, pravidelné bolesti zad a krevní tlak jsem měl také hodně vysoký. Neustále jsem byl zadýchaný a měl jsem vysokou klidovou srdeční frekvenci.

Můj lékař, rodina a přátelé…

…byli znepokojeni a já jsem věděl, že musím něco dělat…

Začal jsem každý den chodit do práce a vyzkoušel několik krátkých tréninků. Nejprve jsem to nesnášel. Byl jsem nemožný a cítil jsem se hrozně. Spojoval jsem to s nepohodlím, bolestí a pocity hanby. Ale pořád jsem pokračoval, snažil jsem se nemyslet na velké cíle a zůstal jsem v přítomnosti, ignoroval jsem své negativní myšlenky. Oslavoval jsem zahájení a ukončení jakékoli činnosti, a netrvalo dlouho, než jsem začal pociťovat skutečné potěšení z endorfinů. V určitém okamžiku jsem zjistil, že vlastně chci více cvičit.

Moderní technologie pomohly

Začal jsem sledovat vše pomocí svých chytrých hodinek: všechny mé tréninky a kolik kalorií jsem denně konzumoval a spálil. Když v Londýně začal lockdown, denní sledování kalorií a makroživin mi také pomohlo cítit se tak, že nad tím mám kontrolu, zatímco všechno ostatní kolem mě bylo tak nejisté.

Střízlivé cíle

Když jsem si začal dávat cíle, staral jsem se o to, aby byly reálné a dosažitelné, například stravování s kalorickým deficitem a sledování toho, jestli můžu zhubnout pod 100 kg. Jedním ze způsobů, jak jsem se stále motivoval, bylo najít styl, jak přeměnit cvičení na něco, co mě baví. Hodiny tanečního kardia se staly důležitou součástí mé týdenní rutiny, protože to bylo zábavné a společenské. Cvičení s ostatními ve třídě mě také přimělo uvědomit si, že v tom nejsem sám – mít jiné lidi, aby vám odpověděli na otázky a poskytli podporu, mělo také obrovský smysl.

Jak to udržet

V průběhu 10 měsíců jsem nakonec shodil něco přes 35 kg. Podařilo se mi udržet váhu na 72 kg a nyní se zaměřuji na růst svalů. Nechci být příliš svalnatý, ale chci si budovat sílu. Avšak pouze při silovém tréninku jsem určitě začal vidět snížení své srdeční kondice, a tak to stále kombinuji s kardio cvičením. Chodím čtyřikrát týdně do posilovny posilovat, také dvakrát týdně uběhnu 10 km nebo zajdu na cvičení HIIT nebo na taneční kardio tréninky. Také se snažím ujít 10 tisíc kroků každý den a alespoň jednou týdně cvičím jógu.

Další cíl

Mým dalším cílem je shodit poslední část tuku kolem břicha – což se mi zdá obtížné i při 12% podílu tělesného tuku – a začít se účastnit některých závodů. Vlastně tento víkend poběžím svůj první závod na 10 km.

Rada z vlastní zkušenosti

Pokud jste na začátku své vlastní fitness cesty, moje rada pro vás je: začněte něco dělat. Cokoliv! Dokonce i chodit. Ale také začněte vaše pohybové aktivity sledovat a monitorovat pomocí – ideálně – chytrých hodinek, které nosíte neustále u sebe. Pak si začněte stanovovat menší dosažitelné cíle a oslavte každé vítězství, když jich dosáhnete: buď váhové cíle, běh na vzdálenost nebo tempo, nebo jen že vstanete a zacvičíte si. Měli byste si najít místo, kde vás cvičení bude bavit, a pak budete opravdu zataženi do celého pohybového procesu. Ten posun v myšlení byl pro mě opravdu důležitý a pomohl mi dotáhnout do konce tento běh na dlouhou trať. Dalším velkým pomocníkem je nakombinovat si různé druhy cvičení, tím se aktivita stává zajímavou. Zkrátka vyzkoušejte všechny možné typy pohybu.

Zdroj: www.menshealth.com. Náhledová fotografie: facebook/menshealth